Dámy, znáte své děložní hrdlo a víte, co je cervikální orgasmus?

Kolik toho vlastně víte o svém děložním hrdle? Víte, kde se přesně nachází? Znáte jeho funkce? A víte, že vás může ochránit před pohlavně přenosnými chorobami? Samotné děložní hrdlo (cervix) je trubkovitý průchod ve spodní části dělohy, který se připojuje k pochvě.

Hrdlo je asi 5 centimetrů dlouhé, a i když je úzké, během porodu přes něj projde novorozenec. Cervix je však také citlivý na různé podmínky, které si osvětlíme níže.

Děložní hrdlo umožňuje těhotenství

Čirý kluzký hlen, který produkuje děložní čípek během ovulace, pomáhá spermiím se dostat z pochvy do dělohy, aby došlo k jejich splynutí s vajíčkem. Pokud dojde k početí, tento hlen zesílí a děložní čípek ucpe, čímž zabrání tomu, aby mikroby a další potenciálně škodlivé látky poškodily vyvíjející se plod. Jakmile přijde čas porodu, samotné děložní hrdlo se rozšíří na asi 10 centimetrů, aby se dítě mohlo dostat na svět.

Děložní hrdlo se po porodu vrátí do normální velikosti

Dokonce i po natažení na 10 centimetrů, aby přes něj mohlo dítě projít, se děložní hrdlo obvykle v krátkém čase vrátí do své původní velikosti. U některých žen však může trvat trochu déle, než se děložní hrdlo zahojí a vrátí se zpět do stavu před těhotenstvím – v některých případech až šest týdnů.

Prochází jím menstruační krev

Krev, která z ženy během menstruace vychází, pochází z dělohy. Ale bez děložního hrdla propojujícího dělohu a pochvu by nebylo možné, aby tato krev z ženského těla měsíc po měsíci odcházela pryč. Děložní hrdlo také zabraňuje tomu, aby se tampon ztratil uvnitř vagíny.

Nepřehlédněte: Jak na správnou hygienu mužských intimních partií? Vyvarujte se nepříjemného zápachu.

Cervikální orgasmus

Pro některé ženy je děložní hrdlo skutečnou erotogenní zónou, a správný druh úderů a dotyků během sexu může vést k intenzivnímu orgasmu.

Lidský papilomavirus (HPV) způsobuje téměř všechny rakoviny děložního čípku

Odhaduje se, že téměř každá sexuálně aktivní žena se během svého života nakazí jedním nebo více typy viru HPV. Ženské tělo se ale většinou silně chrání před HPV a odstraní ho dříve, než tělu ublíží. Některé typy HPV však mohou napadnout buňky děložního hrdla, což může vést k rakovině.

Překvapili jsme vás některými fakty? Nebo své tělo znáte dokonale?

Zdroje: Health, Healtline, Wikipedia

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu