Daniel Radcliffe, představitel Harryho Pottera má problémy zavázat si tkaničky u bot. S dyspraxií bojuje celý život

Dyspraxie je vývojová porucha, při které jsou narušeny schopnosti plánovat a provádět motorické pohyby. Projevuje se především špatnou koordinací spojenou s nešikovností. Je neuvěřitelné, jak Daniel Radcliffe zvládá všechna svá kouzla a dobrodružství, když má problém s řadou běžných úkonů.

Hercem kvůli nešikovnosti?

Daniel v rozhovoru u příležitosti svého debutu na Broadwayi ve hře Equus připustil, že se stal hercem možná i proto, že dyspraxie znamenala jisté školní neúspěchy.

Na druhou stranu ale též potvrdil, že se hercem tak jako tak toužil stát už od 5 let. Jeho maminka zprvu razantně nesouhlasila. Když bylo Danielovi 9 let, konečně ho na jeden z konkurzů pustila s tím, že potřebuje posílit sebedůvěru. A účast v konkurzu byla podle ní dobrá metoda, jak Danielovi sebejistotu a sebevědomí zvýšit.

Nemotorný kaskadér?

Neuvěřitelně dobré zvládání dyspraxie vrcholí ještě méně uvěřitelnou skutečností. V posledním filmu ze série Potter, Deathly Hallows, Daniel sám provádí velmi odvážný kaskadérský kousek, protože se nepodařilo najít vhodného dubléra, který by náročné záběry provedl za herce. Harry Potter je v dramatické scéně vytažen z hořící budovy drátem připevněným k 30metrovému jeřábu!

Neurolog Dr. David Younger z New York University Medical School, specialista na vývojové poruchy, řekl: „Jsem velkým fanouškem celé série Harryho Pottera, a i já jsem byl velmi překvapen, že Daniel Radcliffe trpí dyspraxií. Ani já jsem to nepoznal!“

U Daniela jde o mírnou formu poruchy, ale skutečnost, že si ani jeho příznivci ničeho nepovšimli, je obrovskou poctou jeho hereckým schopnostem a dělá z něj vzor pro ostatní lidi s touto dispozicí!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu