Danielle (30): Za můj ekzém jsem se styděla a bála se chodit do práce

Danielle (30) je zdravotní sestra v jedné nemocnici v Connecticutu. Celý život trpí na atopickou dermatitidu – nejčastější formu ekzému. Poté, co se jí ekzém projevil v celé své kráse a síle, rozhodla se proti němu bojovat. Hledala způsoby, jak ho zmírnit. Podařilo se jí to?

Ekzém mám celý svůj život. Moje máma mi řekla, že se to poprvé objevilo, když mě přestala kojit a začala jsem pít kravské mléko. Po celém těle se mi vytvořila červená vyrážka. Moje matka sama trpí ekzémem, ale jen na rukou a občas trochu na těle. Hned poznala, že se jedná o ekzém, ale nikdy netušila, jak vážné to u tak malého dítěte může být.

Diagnóza zněla „alergie na kravské mléko“

Proto mě rodiče vzali k lékaři, který si myslel, že je to reakce na kravské mléko. Od té doby piju pouze mléko sójové a mandlové. Vyrážka zmizela a ekzém se stal spíše sezónním problémem. Léky a zvlhčovače vzduchu mi ekzém tlumily během mého dětství a dospívání.

Stres můj ekzém jenom zhoršil

Jenomže s nástupem na zdravotní školu se má atopická dermatitida zhoršila vlivem stresu. Ekzém se rozlezl na celé ruce, nohy, můj obličej byl jedna velká červená a svědivá skvrna. Cítila jsem se hrozně a bylo mi trapně. Nebylo to něco, co bych mohla skrýt make-upem. I mí spolupracovníci se mě ptali, zda jsem viděla svou tvář, pacienti se ptali, zda jsem v pořádku. Ovlivnilo to mou schopnost vykonávat svou práci – lidé se báli, aby ode mě něco nechytli.

Nevěděla jsem si rady, na ekzém nic nezabíralo

Stále jsem zkoušela všechny běžné léky a ošetření, které jsem vždy používala, ale ekzém se jen zhoršoval. Navštívila jsem několik lékařů – alergologa, imunologa, kteří spustili celou škálu lékařských praktik. Změnila jsem všechna mýdla, vyměnila nová prostěradla, všechno vyčistila a vydezinfikovala. Nic nepomáhalo.

Kůže na mé tváři byla tak zničená, že jsem byla vystavena bakteriím v nemocnici, kde pracuji. Můj imunolog byl ke mně velmi upřímný. Řekl mi: „Opravdu už nevím, co vám dát, vyzkoušeli jsme už všechno.“ Nezbývalo nic jiného než podstoupit vyšetření v nemocnici v Bostonu.

Nastoupila jsem na léčbu v Bostonské nemocnici

V rámci klinického hodnocení mě Bostonská nemocnice podrobila nové léčbě, o které jsem nikdy předtím neslyšela, a zdá se, že zatím funguje dobře. Musela jsem nějaký čas dojíždět na kontroly, což bylo asi dvě a půl hodiny cesty, ale bylo mi to jedno. Nyní se snažím jíst hodně zdravě, držím se dál od polotovarů a fast foodů. Užívám přírodních produkty na péči o pleť bez přísad, protože vím, že moje pleť je velmi, velmi citlivá.

Jsem tak ráda, že jsem našla léčbu, která u mě funguje. Chci, aby i ostatní lidé s atopickou dermatitidou věděli, že existují různé způsoby léčby a různé způsoby toho, jak si můžete od AD pomoci. Nejste jediní, kdo trpí tímto příšerným ekzémem, jsou nás statisíce. Nevzdávejte to. Já to nevzdala a dál dělám to, co mám ráda – jsem zdravotní sestra v nemocnici.

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida (ekzém) je stav, který způsobuje, že vaše kůže zčervená a svědí. U dětí je běžná, ale může se vyskytnout v každém věku. Atopická dermatitida je dlouhotrvající (chronická) a má tendenci se objevovat pravidelně. Může být doprovázena astmatem nebo sennou rýmou.

Zatím žádná nová léčba atopické dermatitidy nalezena nebyla. Léčba a opatření však mohou zmírnit svědění a zabránit novým ohniskům. Například pomáhá vyhýbat se tvrdým mýdlům, pravidelně hydratovat pokožku a aplikovat léčivé krémy nebo masti.

Příznaky:

  • suchá kůže,
  • svědění, které může být závažné, zejména v noci,
  • červené až hnědo-šedé skvrny, zejména na rukou, nohou, kotnících, zápěstí, krku, horní části hrudníku, očních víčkách, uvnitř ohybu loktů a kolen, u kojenců, obličeje a pokožky hlavy,
  • malé vyvýšené hrboly, ze kterých může při poškrábání vytěkat tekutina,
  • napnutá, popraskaná, šupinatá kůže,
  • citlivá, oteklá kůže před poškrábáním.

Atopická dermatitida nejčastěji začíná před 5. rokem věku a může přetrvávat do dospívání a dospělosti. U některých lidí postupně vymizí, u jiných přetrvává.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu