Dávat, nebo nedávat miminku dudlík?

Stejně jako většina věcí, které se týkající novorozenců, patří i dudlíky a jejich používání mezi často diskutované téma. Také ho vaše miminko či batole nechce dát z úst a vy se obáváte, zda v souvislosti s tím nebude mít v budoucnu například problémy se zuby? Do jaké míry jsou vaše obavy oprávněné?

Několik důvodů, proč dudlík používat

Vidět miminko s dudlíkem v ústech je nejen svým způsobem roztomilé, ale podle mnoha odborníků také prospěšné. Pro něj, i pro vás. Jedním z největších benefitů je to, že dudlíky pomáhají miminka uklidnit a utišit. Existují též názory, že cucání dudlíku může miminkům pomoci vyvinout lepší nervové reflexy a dýchací svaly. V západních zemích používá dudlíky 75 % dětí.

Odkdy je vhodné dudlík používat?

Na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď. Záleží jen na vás a vašem miminku. Pokud vaše novorozeně plně kojíte, někteří pediatři dnes doporučují s dudlíkem přibližně dva týdny počkat, dokud si miminko dobře neosvojí techniku kojení. Důvodem je to, že pro novorozence je sání dudlíku jednodušší. To jim může následně ztížit přisátí ke kojení nebo mohou svou energii využít k cucání dudlíku a pak usnout nebo mít menší zájem o kojení, když přijde čas krmení. Každé dítě je ale jiné.

Dudlík a spánek

Cucání dudlíku pomáhá miminku rychleji usnout a spát déle. Dudlíky jsou rovněž spojovány se snížením rizika syndromu náhlého úmrtí kojenců, který je nejčastější příčinou úmrtí dětí ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku. Několik lékařských studií potvrdilo, že dávání dudlíku dítěti během spánku může riziko tohoto syndromu snížit o více než 50 %. Spaní s dudlíkem totiž ztěžuje přetočení dítěte na břicho, přičemž spánek na bříšku je pro syndrom náhlého úmrtí kojenců nejrizikovější polohou. Dudlík také svým způsobem blokuje obličej dítěte, aby se náhodou nedostal příliš blízko k matraci, polštáři nebo přikrývce.

Závislost na dudlíku

Jistě vás napadla otázka, jak je to s případnou závislostí na dudlíku. Dnes totiž není problém potkat s dudlíkem i dvouleté dítě. Pravdou je, že dudlíky mohou vytvářet určitý návyk, ale zpravidla až po dosažení věku 6 měsíců. Pokud k tomu dojde, dítě začne například dudlík vyžadovat samo k uklidnění, když bude vzhůru. Tehdy se vyplatí zbystřit.

Dudlík a zuby

V neposlední řadě příliš dlouhé používání dudlíku se v minulosti dávalo do souvislosti s tím, že může narušit  prořezávání zubů dítěte a může způsobit, že dětské zuby porostou mírně nakřivo. Nové moderní dudlíky byly ale navrženy tak, aby k tomu nedocházelo. Proto je třeba vždy vybírat dudlík takový, který svou velikostí a tvarem odpovídá věku dítěte.

Kdy a jak s používání dudlíku skončit?

Když dítě začne používat dudlík spíše jako hračku nebo kousátko, je nejvyšší čas s používáním dudlíku přestat. Jedním ze znaků, že dítě dudlík spíše žvýká, než saje, je neustálé slintání. Odvykání od dudlíku nemusí být vždy jednoduché, čím déle je na něj dítě zvyklé, tím náročnější odvykání bývá. Důležitá je tedy trpělivost a vytrvalost. K často doporučovaným trikům patří začít tím, že používání dudlíku omezíte pouze na určitou dobu či místo, například postýlku, a nabídnete dítěti i jiné způsoby zklidnění, například oblíbenou hračku nebo deku. Jako věk, ve kterém je vhodné dítě od dudlíku začít nejpozději odnaučovat, se uvádí přibližně jeden rok.

Zdroj: healthychildren.org, happiestbaby.com, goodto.com, onlinelibrary.wiley.com, pediatrics.aappublications.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu