Dejte si nohy nahoru. Vaše tělo vám poděkuje!

Pokud se vám při pomyšlení na jógu vybaví stoje na hlavě a další ne zcela jednoduché pozice, vězte, že to nemusí být vždy pravda. Existuje totiž i nemalé množství ásan, které nekladou velké nároky na flexibilitu ani rovnováhu. Jednou z nich je viparita karani neboli nohy opřené o stěnu. Tato pozice je nejen příjemná, ale pokud se provádí správným způsobem, pro náš organismus rovněž velmi prospěšná.

Inverzní jógová pozice a její zdravotní přínosy

Pozice nohy opřené o stěnu je jednou z několika jógových ásan označovaných jako obrácené neboli inverzní pozice. Obecně jde o pozice, při kterých se vaše srdce nachází nad úrovní vaší hlavy. K nejznámějším pozicím tohoto typu patří pes hlavou dolů, stoj na hlavě či stoj na předloktích. Kromě toho, že díky těmto pozicím často posilujete paže a střed těla, gravitace při nich působí na dolní končetiny způsobem, který je jinak po většinu dne nemožný. Oproti většině inverzních pozic má viparita karani tu výhodu, že je mnohem snazší a mohou ji provádět i začátečníci. Zároveň se při ní, například na rozdíl od stroje na hlavě, nezatěžuje oblast krku a hlavy.

Zlepšuje krevní oběh

Častou příčinou otoků nohou je žilní nedostatečnost, kdy žíly na dolních končetinách neumožňují efektivní cirkulaci krve zpět k srdci. Výsledkem mohou být nejen otoky a pocity těžkých nohou, ale také zvýšení pravděpodobnosti tvorby krevních sraženin. I když netrpíte chronickou žilní nedostatečností, celodenní stání nebo sezení může omezit schopnost vašeho těla cirkulovat krev zpět do těla. Viparita karani vám může pomoci.

Pomáhá zbavit se stresu a uvolnit se

Výzkumy ukazují, že jóga má obecně pozitivní vliv odbourávání stresu a regenerační jógové pozice, jako jsou nohy na stěně, mají za cíl uvést vaše tělo do stavu uvolnění. Tím, že se srdce během této ásany nenamáhá, se zpomalí tep i dech a celkově se zklidní nervová soustava. Díky tomuto uvolnění se tak můžete začít cítit celkově lépe. Viparita karani pomáhá též při bolestech hlavy, migrénách či premenstruačním syndromu.

Kdy a jak pozici provádět

Instruktoři jógy doporučují tuto pozici provádět jednou až dvakrát denně, ať už jako součást pravidelné jógové praxe, nebo jako samostatnou pozici. Na podlahu vedle stěny si položte deku nebo podložku na jógu, případně použijte také tenký polštářek. Lehněte si na deku nebo podložku a hýždě posuňte směrem ke zdi. Kostrč by měla zůstat na podlaze, hýždě by měly být jen několik centimetrů od zdi. Vaše záda a hlava by měly být v uvolněné poloze kolmo ke zdi. Zadní část nohou by se měla opírat o zeď, kolena by měla být uvolněná a chodidla rovnoběžná s podlahou. Měli byste cítit lehké protažení nohou, ale nemělo by to být bolestivé. Důležité je také správné dýchání během pozice. Začátečníkům se doporučuje v této ásaně vydržet dvě až tři minuty, pokročilým až patnáct minut. Po skončení pozice se opatrně přesuňte do sedu a alespoň 30 sekund v klidu seďte.

Kdo by se měl této pozice vyvarovat

Stejně jako u každé jógové pozice i u viparita karani existují určitá rizika. Bylo prokázáno, že inverzní pozice zvyšují nitrooční tlak, a tak nejsou vhodné pro osoby s glaukomem. Stejně tak by se této pozici měly vyhnout osoby, které trpí vysokým krevním tlakem, kýlou či problémy s meziobratlovými ploténkami.

Zdroj: yogajournal.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, asmy.org.au

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu