Dejte si pozor na falešné zprávy o testu na koronavirus

V posledních dnech jsou jak média, tak sociální sítě přímo zasypány příspěvky týkající se koronaviru. Jedním takovým je i test, který vám podle všeho prozradí, zda tento vir v sobě máte. Jedná se však o pravdivost?

„Zaručený“ test na koronavir

Test pocházející údajně ze Standfordské univerzity, japonských lékařů a tchajwanských odborníků, vám má prozradit, zda jste nosičem koronaviru.  „Tchajwanští odborníci objevili jednoduchou samokontrolu, kterou můžeme provádět každé ráno. Zhluboka se nadechněte a dech zadržte na víc jak 10 sekund. Pokud se zadržením dechu nemáte problém, je to v pořádku, v plicích není fibróza. Jakmile začnete kašlat, pociťujete dušnost, zřejmě jste nakaženi koronavirem“.

I přesto, že lékařští odborníci, Světová zdravotnická organizace a Stanfordská univerzita toto tvrzení popřeli, uživatelé sociálních médií však tento příspěvek i nadále sdílejí. Kalifornská Stanfordská univerzita vložila na sociální síť Twitter upozornění: „Dezinformace o příznacích a léčbě COVID-19, které byly falešně přičítány Stanfordu, se šíří na sociálních médiích a e-mailem.“

Mýty a pravdy o koronaviru

Dr. Robert Legare Atmar, specialista na infekční choroby na Baylor College of Medicine, řekl agentuře Associated Press, že neexistuje jasný důkaz, že koronavirus způsobuje 50 procent plicní fibrózy. Podle odborníků nemůže 10sekundové dýchání skutečně určit, zda má někdo virus. Dr. Atmar také řekl: „Tento přístup může být užitečný při identifikaci osob s vážnější plicní nemocí. Neidentifikuje však osoby, které jsou nakažené a mají mírné ba dokonce žádné příznaky.“

Další dezinformací je i příspěvek týkající se pitného režimu – „když budete každých 15 minut pít, virus zabijete.“ Jenže podle vyjádření WHO je sice správné dodržovat pitný režim, ale voda nezabrání infekci koronaviru.

Facebook začal pracovat na eliminaci šíření falešných zpráv, co se týká koronaviru. Také upozorňuje jeho uživatele, aby skutečně dávali pozor, co čtou, a v mnoha případech byli skeptičtí vůči titulkům. Je dobré si nejdříve ověřit zdroj, důkazy a porovnat informace v zahraničních serverech.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu