Děs a hrůza fobií. Jak se s nimi vyrovnat a žít s nimi?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
strach (zdroj foto: freepik.com)

Řecké slovo fobos znamená strach. Psychická porucha nazývaná fobie je bezdůvodný, iracionální a až chorobný strach z určitých věcí, míst, lidí nebo situací. Tento strach je natolik ochromující, že narušuje normální život a fungování postiženého jedince.

Jestliže jsou vystaveni situaci, která v nich fobii vyvolává (nebo na ni jen pomyslí) začne jim divoce bušit srdce, pociťují bolest na hrudi a nezvladatelnou úzkost, potí se, je jim na omdlení a mají skutečný panický strach o svůj život. A to i když si plně uvědomují, že jejich reakce na podnět není adekvátní, jejich strach není opodstatněný a nesmyslný, své pocity nejsou schopni ovládnout.


Ženy jsou na tom hůř

Mezi odborníky nepanuje jednoznačná shoda, jak vlastně fobie vznikají. Někteří se domnívají, že jde o reakci na nepříjemný zážitek. Jiní tvrdí, že porucha je dědičná, případně naučení, respektive odpozorovaná. Mezi laiky je známo několik základních druhů fobií, ve skutečnosti jich bylo pozorováno a popsáno až 500! Ženy poruchou trpí častěji, fobie se většinou projeví už v dětství a v dospělosti často sama odezní a člověk se se svým strachem dokáže vyrovnat.

Pokud potíže trvají, nastupuje psychoterapie či medikamentózní léčba. Používá se například „expoziční terapie“, kdy je postižený člověk pod dohledem psychologa či psychiatra opakovaně a postupně vystavován situacím, které v něm vyvolávají panickou úzkost nebo terapie, kdy se člověk vystavuje ohrožujícím situacím ve svých představách a mluví o tom, co se s ním děje.

Které fobie se vyskytují nejčastěji?

  • Aviofobie – jde o strach z létání a nejčastěji se vyskytující fobii vůbec
  • Sociální fobie – strach z kontaktu s lidmi
  • Agorafobie – strach z otevřených prostor, hlavně pokud se na místě vyskytuje velké množství lidí (například náměstí)
  • Klaustrofobie – naopak strach z malých uzavřených prostor
  • Akrofobie – strach z výšek
  • Arachnofobie – strach z pavouků
  • Ofidiofobie – strach z hadů

Školní fobie

Může se stát, že se fobie rozvine u dětí školou povinných. Dítě si často stěžuje na bolest břicha či hlavy, na průjem, špatně od žaludku, vyčerpání, ráno má problémy opustit domov, dostává záchvaty pláče nebo vzteku, v noci se budí s nočními můrami, je na místě navštívit odporníka. Dítě může trpět takzvanou školní fobií. Jde o nepřiměřený strach ze školní výuky, který může vyústit až v záškoláctví. Dítě se chce škole vyhnout, přitom ho k tomu nevede ani strach ze špatné známky nebo strach z trestu. „Pouze“ ve škole pociťuje nepřiměřený strach a úzkost a dobře se cítí jen doma se svými blízkými.

Ať už jsou příčiny fobie jakékoli, je na místě terapie, která umí zmírní obtíže a může fobii zcela vyléčit.

Autor: Vlastimil V.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat