Dětská obezita s sebou přináší mnoho zdravotních rizik a problémů. Od cukrovky přes poruchy spánku až po deprese.

Nadváha a obezita jsou v dnešní době ve vyspělých zemích často považovány za jedno z největších zdravotních rizik. Bohužel se tento problém netýká jen velkého procenta dospělých osob, ale trápí i dětskou populaci. Dětská nadváha a obezita má okamžité i dlouhodobé zdravotní následky. Ty se týkají jak fyzických zdravotních problémů a nemocí, tak potíží psychického charakteru.

Dětská obezita a zdraví

Nadace pro dětskou obezitu zveřejnila seznam nejčastějších onemocnění a zdravotních problémů, se kterými se děti s nadváhou a obezitou potýkají a které jsou často právě následkem nezdravé hmotnosti. K těmto potížím patří zejména cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi, onemocnění jater, problémy s kostmi a klouby, dýchací problémy, jako je například astma, poruchy spánku, jako je spánková apnoe, kožní infekce způsobené vlhkostí z potu zachycenou v kožních záhybech, poruchy příjmu potravy a únava.

Dětská obezita a psychika

Z psychologického hlediska s sebou nadváha a obezita u dětí přináší také mnoho problémů. Tyto děti se častěji stávají obětí šikany, mají nízké sebevědomí a mohou se cítit sociálně izolované, častěji se u nich objevují deprese a úzkosti a některé z nich mají též problémy s chováním či učením. Další problém představuje skutečnost, že většina obézních dětí a mladých lidí bohužel ze svých problémů s váhou tak zvaně nevyroste. Naopak s přibývajícím věkem se stávají ještě více obézní, a jejich zdravotní problémy tak narůstají.

Příčiny dětské obezity

I když se často říká, že děti obezitu zdědily po svých rodičích, lékaři jsou jiného názoru. V naprosté většině případů je dětská nadváha a obezita důsledkem nezdravého životního stylu rodiny, tedy především nezdravého jídelníčku a nedostatku pohybu. Mezi děti ohrožené nadváhou nebo obezitou patří zejména ty, které pravidelně konzumují potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků, jako je rychlé občerstvení, sladkosti a sladké nápoje, a dále děti, které ve svém volném čase nejsou fyzicky aktivní, neboť tento čas tráví především u počítače či televize. Svou roli hraje i stres, sociální problémy či nedostatek informací o správné výživě.

Zdroj: healthline.com, childhoodobesityfoundation.ca

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu