Diana (46): Jako zdroj mých zdravotních problémů se ukázala překvapivá diagnóza

Parkinsonova choroba se většinou projeví až ve vyšším věku, mě však tato nemoc dostihla v mých 42 letech. Pracovala jsem jako fyzioterapeutka, a tak jsem alespoň věřila, že mám dostatek informací, abych věděla, o co jde. Ve skutečnosti jsem však neměla tušení, co všechno mě čeká.

První příznaky

Již dříve mě trápil tenisový loket, jenže až po zjištění, že mám Parkinsonovu chorobu mi došlo, že právě to bylo brzkým příznakem tohoto onemocnění. Roky mě trápila bolest v pravé ruce, domnívala jsem se, že to může být roztroušená skleróza nebo snad nádor na mozku. Byla jsem ráda, že to není ani jedno z toho, jenže Parkinson taky nebyl zrovna příznivá diagnóza. Bylo pro mě velmi složité svěřit se s tím rodině, nakonec to však muselo ven.

Podporující rodina

Pro všechny byl velký šok, když jsem jim řekla o svém zdravotním stavu. Bylo to velmi obtížné období pro nás všechny. Museli si zvyknout, že jsem pomalá a roztřesená a že můj život je teď poněkud jiný. Jsem však vděčná, jelikož celá moje rodina je teď moji velkou podporou. Napadlo mě, že když najdu další lidi s tímto onemocněním, možná mi pomohou svými zkušenostmi. Jenže stále to pro mě bylo bolestivé a já se bála dívat se do budoucnosti, co mě čeká. Časem však tento strach přešel a jsem ráda, že jsem se setkala s lidmi se stejnými problémy.

Další problémy

Parkinsonova choroba vůbec neznamená pouze poruchy motoriky. Přidaly se k tomu také závratě, můj hlas byla najednou velmi slabý, navíc jsem ztrácela čich. Nejenže mě tedy každým dnem provází bolesti svalů a kloubů, ale přidané závratě mi navíc komplikují i běžné činnosti jako je oblékání se nebo sprchování. Celý můj nervový systém najednou fungoval úplně jinak. Užívala jsem několik léků, které jsem tolerovala, jenže není to žádný zázrak.

Den, kdy mi byla diagnostikována Parkinsonova choroba, se zdál jako konec světa. Naštěstí pro mě tomu tak ale nebylo. I přes své onemocnění si stále užívám života, snažím se cestovat, vzdělávám se a užívám si ve volném čase koníčky.

Musela jsem se prostě naučit s tímto onemocněním žít.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu