Díky mému ročnímu synovi jsem zjistila, že mám rakovinu prsu

37letá maminka nedávno zjistila, že má rakovinu prsu. Paradoxem je, že při preventivní prohlídce bylo všechno v pořádku. Až její roční syn po odmítnutí kojení z jejího pravého prsu na rakovinu svým způsobem upozornil.

Žena už delší čas pozorovala, že její syn odmítá pouze jeden její prs. Říkala si, že má zřejmě málo mléka, takže je dítě netrpělivé při sání. Jenže po čase začaly být jeho reakce na prs velmi extrémní, což ženu donutilo si pořádně prs prozkoumat. Právě tehdy objevila hrudku, a tak okamžitě navštívila lékaře. Byl jí diagnostikována invazivní duktální karcinom, který je nejčastějším typem rakoviny prsu. Často se nazývaná také jako infiltrující duktální karcinom.

Vydržela celých osm kol chemoterapie, ztratila všechny vlasy a podstoupila operaci, která jí dávala naději, že se rakoviny nadobro zbaví. Bohužel, v dubnu roku 2018 byla ženě oznámena zpráva, že se rakovina vrátila.

Svému synovi tak vděčí za záchranu života, protože to byl právě on, kdo dal první podnět, že není něco v pořádku. Žena má pocit, že hrudka v prsu blokovala její mléčné žlázy, což se jejímu synovi nelíbilo.

Podle Americké asociace těhotenství (APA) lze na dítě prostřednictvím mateřského mléka přenést řadu léků používaných k boji proti rakovině prsu, jako je hormonální terapie a chemoterapie či dokonce anestezie. Lékaři mohou doporučit, aby maminka s rakovinou prsu před operací přestala kojit, aby se snížil otok prsu a průtok krve, a zabránilo se tak infekci.

Podle lékařky Cateová si většina žen myslí, že během těhotenství nebo kojení nemohou podstoupit vyšetření na mamografu. Pokud žena kojí, měla by kojit hodinu před vyšetřením. Pokud jste těhotná a myslíte si, že potřebujete mamograf, lze provést jedno vyšetření po prvním trimestru. Takže, pokud si najdete u prsu, v podpaží hrudku, a to i když jste těhotná nebo kojíte, nečekejte a okamžitě vyhledejte lékaře.

Nepřehlédněte: Mám rakovinu štítné žlázy, lékaři si mysleli, že trpím poporodní depresí.

Duktální karcinom prsu

Duktální karcinom se tvoří v buňkách, které lemují mléčné kanály a přenáší mateřské mléko do bradavky.

Existují dva typy:

  • invazivní duktální karcinom (IDC),
  • duktální karcinom in situ (DCIS), také nazývaný intraduktální karcinom.

Symptomy, diagnóza a léčba u každého se liší

Invazivní duktální karcinom (IDC) představuje asi 80 % všech invazivních karcinomů prsu u žen a 90 % u mužů. Začíná v buňkách mléčného kanálu, potom roste skrz stěny potrubí a do okolní prsní tkáně. Může se rozšířit i do dalších částí těla.

Mezi příznaky invazivního duktálního karcinomu patří:

  • bulka v prsu,
  • svraštělá kůže na prsou,
  • vyrážka nebo zarudnutí prsa,
  • otok prsa,
  • bolest prsa nebo bradavek,
  • vpáčená bradavka,
  • hrudky pod paží.

Léčba duktálního karcinomu:

  • Většina žen s tímto typem rakoviny podstoupí operaci k jejímu odstranění.
  • Lumpectomie – chirurg odstraní pouze nádor a trochu tkáně kolem něj, aby se ujistil, že byly odstraněny všechny rakovinné buňky. Možná jste slyšeli, že se jedná takzvanou o operaci zachování prsů.
  • Mastektomie – chirurg odstraní celá prsa.

Typ léčby záleží na mnoha faktorech, jedním z nich je velikost nádoru a to, jak moc se v prsu a okolních lymfatických uzlinách rozšířil.

Kromě operace léčba zahrnuje i další postupy jako je ozařování, hormonální terapie, chemoterapie či cílená terapie.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu