Doktoři mu dávali 6 měsíců života. Muž svůj boj s vážnou nemocí ale nevzdal

Jacob, do té doby zcela zdravý mladý muž, přišel v květnu roku 2017 na pohotovost s příznaky, které připomínaly mrtvici. O mrtvici se však nejednalo – lékaři mu diagnostikovali vzácné a vážné onemocnění – progresivní multifokální leukoencefalopatii.

Dávali mu už jen 6 měsíců života. I když byl Jacob dlouhou dobu připoután na lůžko bez jakékoliv možnosti komunikovat, přežil, a nyní se snaží žít co nejvíce plnohodnotný život, jak jen mu to jeho onemocnění dovoluje.

Už si mysleli, že je téměř mrtvý

Nemoc zpočátku postupovala velmi rychle. Jacob během pouhého měsíce přestal chodit, nemohl mluvit a později už ani přijímat potravu. Jeho stav setrval stejný dalších šest měsíců, a proto byl mladý muž převezen do hospicu, kde měl dožít.

Pouze ležel, nemohl se vyjadřovat, nemohl se hýbat, ale i přesto stále vnímal, co se děje kolem něj. To však lékaři nevěděli, během vizit se tak bavili o tom, že brzy přijde jeho konec, měli jej za téměř mrtvého. I když chtěl, nemohl dát nijak najevo, že vše vnímá.

Až v červenci roku 2018 se mu podařilo mrknout, a tím upoutat pozornost lékařů. Postupně už Jacob mohl komunikovat alespoň za pomocí mrkání a vyplazování jazyka. Jeho myšlenky se po celou dobu upínaly jen na to, že možná v tomto stavu zůstane už navždy. Zcela uvězněný ve svém vlastním těle.

Nepřehlédněte: Žena onemocněla rakovinou poté, co neustále navštěvovala solária.

První kroky vpřed

Na začátku roku 2019 už mohl Jacob říci pár slov a začal konečně lépe komunikovat se svým okolím. Už neměl žít, natož mluvit, a dnes se mu daří mnohem lépe. Jacob absolvoval řadu vyšetření, musí se potýkat s obrovskými bolestmi, ale daří se mu to skvěle. Neustále se zlepšuje a věří, že má to nejhorší už dávno za sebou.

Jde přitom o první zdokumentovaný případ člověka, který se zotavil ze všech čtyř stádií této choroby.

zdroj: Facebook/National Organization for Rare Disorders, Inc. (NORD)

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT