Domácí jitrocelový sirup. Levný recept a zaručené účinky

Na jitrocel kopinatý narazíte v přírodě zcela běžně. Jen někteří ale vědí, jaké zázračné účinky v sobě tato bylina skrývá. Na polích nebo u cest si jej natrhejte celý košík, a poté se můžete vrhnout do domácího receptu. Zvládne ho každý, jelikož je recept i pro úplné začátečníky.

Doplňte svou lékárničku o přírodní produkt

Jakmile vás zaskočí nachlazení a kašel, nemusíte hned spoléhat na léčiva z lékárny, která jsou plná chemických přísad. S lehkým nachlazením si hravě poradíte při domácí léčbě s pomocí jitrocelového sirupu.

Rostlinu vždy sbírejte v době, kdy je venku sucho a vydejte se na místa, která nejsou příliš zasažena splodinami z automobilů. Jen tak budete mít jistotu, že máte opravdu bylinky, které vašemu zdraví prospějí.

Co budete potřebovat

Než se vrhnete do vaření, připravte si tyto ingredience a pomocníky:

  • sušené listy jitrocele – 50 gramů
  • anýz – 1 polévková lžíce
  • fenykl – 1 polévková lžíce
  • cukr – 125 gramů
  • voda – 1 litr

Možná se ptáte, proč tak zdravý sirup obsahuje cukr. Je tomu tak hlavně z důvodu jeho schopnosti konzervace. Díky cukru vydrží sirup po dlouhý čas ve vaší lednici nebo na tmavém místě. Takovým účinkem se například med pochlubit nemůže.

Jednoduchý postup

Nejprve v mlýnku nebo hmoždíři rozdrťte semínka anýzu a fenyklu. Toto koření dodá sirupu větrové aroma. Listy jitrocele vložte do hrnce s vodou a vařte po dobu třiceti minut. Poté celou směs přelijte přes síto do nového hrnce, aby byla zbavena zbytků listů. Nakonec přidejte rozdrcená semínka, která jste si připravili na začátku. Celou směs nechte vychladnout a přelijte do skleněné nádoby.

Dávkujte s rozmyslem

Pamatujte, že se jedná o léčivý odvar navíc plný cukru. Při léčbě proto stačí jen pár lžiček denně pro dospělého a ještě méně u malých dětí. Sirup v době nachlazení zklidní podrážděné hrdlo od kašle, pomůže rozpustit hlen a usnadní vykašlávání. Dopřávejte si jej jako lék maximálně týden, a po této době byste se měli cítit výrazně lépe. Jestliže léčba sirupem nezabere, poraďte se s lékařem.

Zdroje: wordofherbalsecrets.com

Autor: Tereza Hotovcová
ZAVŘÍT