Domácí pomoc na zánět prsu aneb jednejte hned

Téměř každá kojicí maminka si během prvních měsíců života svého dítěte projde nepříjemným zánětem prsu. Nyní si ukážeme, jak si od nepříjemného stavu, kdy s vámi mohou cloumat i horečky, pomůžete během pár hodin.

Nástup je rychlý, ale nevyděste se

Zánět prsu je většinou velmi rychle postupující bolestí. Nejdříve cítíte jemnou bulku, poté už máte pocit, že vám prs téměř exploduje bolestí. Nástup zánětu je skutečně rychlý a nezkušené maminky může vyděsit. Nebojte se a dodržte přesný postup, který si mezi sebou předávají laktační poradkyně i zkušené matky.

Potřebujete tvaroh

Jelikož se maminky shodují, že se zánět prsu objevuje kdykoliv během dne či noci, často mají po celé kojicí období alespoň jeden obyčejný tvaroh v lednici. V případě potřeby tak mají léčivo ihned po ruce. Nemáte tvaroh? Obvolejte sousedy, požádejte o pomoc kamarádku, a tvaroh si obstarejte.

Jak na to

Není to zrovna příliš estetické, ale je to vysoce účinný postup, jak se zánětem zatočit během pár hodin! Vezměte část tvarohu a v misce jej smíchejte s troškou vody, aby vám vzniklo dost pevné těsto. Tvaroh nesmí téct. Tímto těstem si pokryjte celý zasažený prs v dostatečně silné vrstvě – prs nesmí prosvítat, pořádně jej přikryjte. Směs si zakryjte utěrkou, bavlněnou plenou nebo kapesníkem, a oblečte si například bikiny, aby vám obklad držel. Nechejte působit alespoň hodinu, poté si obklad vlažnou vodou umyjte a přiložte k prsu miminko.

Díky mému ročnímu synovi jsem zjistila, že mám rakovinu prsu.

Zaberete to během pár hodin!

Někdy se zánět podaří odstranit již během prvního kojení. Když máte teplotu, bude potřeba postup opakovat. Opět tedy po tom, co jste dlouho zkoušela, zda miminko prs vykojí, jej nakojte z druhého prsu – a celý postup tvarohového zábalu opakujte. Během několika hodin máte po všem.

Jednejte hned, dodržujte postup – a zánět prsu se za chvíli ztratí.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu