Domácí pomocníci, kteří pomohou ulevit od spálení sluncem

Léto je tady, a to znamená, že je čas vyrazit ven a opalovat se. Ale společně se všemi těmi hodinami strávenými venku obvykle přichází jedna nevyhnutelná věc, spálení od sluníčka. Naštěstí existuje mnoho prostředků, kterými si lze v případě tohoto problému následně pomoci. Ne pro všechny musíme dokonce vždy do lékárny. Mnoho z účinných pomocníků totiž máme zcela běžně doma.

Chladná voda

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si účinně ulevit, je zchlazení postiženého místa. Postižené místo je vhodné co nejčastěji chladit studenou vodou, ať už tím, že místo do vody ponoříme, nebo jen přiložíme obklad. Měli byste se ale vyhnout přímému přikládání ledu. I když to může vypadat lákavě, když vás pokožka pálí, ve skutečnosti by led mohl způsobit ještě větší poškození již tak mimořádně citlivé kůže. Stejně tak se spálenou pokožkou nechoďte do bazénu.

Jedlá soda a ovesné vločky

Koupel v chladné vodě můžete učinit ještě účinnější tím, že si do vany přidáte několik polévkových lžic jedlé sody a následně si do vody na přibližně čtvrt hodiny lehnete. Stejně můžete do vody přidat i šálek ovesných vloček, které zklidní podráždění a pomohou pokožce navrátit její přirozenou vlhkost.

zdroj: pixabay.com

Aloe vera

Aloe vera je jedním z léčivých zázraků přírody. Gel uvnitř rostliny se již po tisíciletí používá na nejrůznější potíže, od žaludečních problémů až po infekce. Úlevu přináší i na spáleniny od slunce. Ulomení kousku rostliny a nanesení gelu přímo na pokožku poskytuje okamžitou úlevu od nepříjemného pálení a horkosti.

Heřmánkový čaj

Se zklidněním sluncem podrážděné pokožky může pomoci také heřmánkový čaj. Uvařte si ho jako obvykle a nechte vychladnout. Následně do něj namočte žínku a přiložte ji na postižené místo.

zdroj: freepik.com

Jogurt, tvaroh či mléko

Příznivé účinky na kůži spálenou sluníčkem mají též mléčné výrobky. Vzhledem ke své konzistenci se nejčastěji používá bílý jogurt či tvaroh. Stačí, když je vychlazené nanesete na postižené místo a po přibližně deseti minutách smyjete čistou vodou. Další možností je namáčení žínky do studeného mléka.

Několik rad na závěr

Zatímco se vaše pokožka regeneruje, můžete jí pomocí tím, že budete nosit volné oblečení, které se nelepí na kůži a přes které vaše pokožka může dýchat. Nejlepšími materiály po spálení jsou přírodní vlákna, jako je bavlna nebo bambus. Samozřejmostí by měl být také dostatečný a pravidelný pitný režim, který pokožce napomůže s hydratací.

Zdroj: prevention.com, medicinenet.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu