Dračí ovoce: Co je to a proč je tak zdravé?

Dračí ovoce, známé také jako pitaya nebo dragon fruit, je plod pocházející z tropického kaktusu, který můžete stále častěji najít i v českých obchodech. Díky svému jedinečnému vzhledu, lahodné chuti a vyhlášeným schopnostem superpotraviny si ho oblíbili gurmáni i lidé, kteří dbají o své zdraví. Co byste měli vědět, pokud se i vy chystáte obohatit dračím ovocem váš jídelníček?

Vysoký obsah živin

Pokud máte rádi kiwi a hrušky, pak vám pravděpodobně bude chutnat i dračí ovoce. Zvenku je to většinou „růžový ovál“ se zelenými šupinami, odtud pravděpodobně pochází označení „dračí“ v názvu. Uvnitř má bílou dužinu s drobnými černými semínky.

Dračí ovoce má nízký obsah kalorií, ale je nabité důležitými vitamíny, především vitamínem C a E, a minerály, zejména hořčíkem a železem. Obsahuje také značné množství vlákniny. Kromě základních živin v něm najdeme i prospěšné rostlinné sloučeniny, jako jsou polyfenoly a betacyaniny.

Pomocník proti chronickým onemocněním

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které způsobují poškození buněk, což může vést k zánětům a nemocem. Jedním ze způsobů, jak proti nim bojovat, je konzumace potravin bohatých na antioxidanty, jako je dračí ovoce.

Antioxidanty působí tak, že neutralizují volné radikály, a tím zabraňují poškození buněk. Strava s vysokým obsahem antioxidantů tak může pomoci předcházet chronickým onemocněním, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka či artritida. Dračí ovoce podle výzkumů obsahuje několik druhů účinných antioxidantů, včetně vitamínu C, betalainů a karotenoidů.

Podpora zdravého trávení

Naše střeva jsou podle studií domovem přibližně 100 bilionů různých mikroorganismů, včetně více než 400 druhů bakterií. Tato společenství mikroorganismů mají velký vliv na naše zdraví. Vzhledem k tomu, že dračí ovoce obsahuje prebiotika, může potenciálně zlepšit rovnováhu dobrých bakterií v organismu.

Dračí ovoce podporuje zejména růst dvou druhů zdravých bakterií, konkrétně laktobacilů a bifidobakterií. Některé výzkumy také naznačují, že prebiotika mohou zmírnit příznaky zánětlivých střevních onemocnění i rakoviny tlustého střeva.

Posila pro imunitní systém

Schopnost našeho těla bojovat s infekcemi je dána několika různými faktory, včetně kvality naší stravy. Vitamín C a karotenoidy obsažené v dračím ovoci mohou posílit váš imunitní systém a zabránit infekci tím, že chrání bílé krvinky před poškozením.

Rozkrojené dračí ovoce.
zdroj: pixabay.com

Prevence chudokrevnosti

Dračí ovoce je jedním z mála druhů ovoce, které obsahují železo. Železo hraje klíčovou roli při přenosu kyslíku v celém těle. Hraje také důležitou roli při štěpení potravy na energii.

Bohužel mnoho lidí trpí nedostatkem železa, studie odhadují, že 30 % světové populace má nedostatek železa. Pro boj s nízkou hladinou železa je důležité konzumovat různé potraviny, které tento minerál přirozeně obsahují, například maso, ryby, luštěniny či ořechy.

Další skvělou volbou může být dračí ovoce, které obsahuje velkou dávku železa a zároveň obsahuje také vitamín C, který pomáhá našemu tělu tento minerál správně vstřebávat.

Jak vybrat zralé dračí ovoce

Ačkoli tlustá kožovitá slupka dračího ovoce může vyvolávat obavy, konzumace tohoto ovoce je poměrně jednoduchá. Trik spočívá v nalezení dokonale zralého ovoce. Nezralé dračí ovoce bude zelené. Hledejte takové, které je jasně červené.

Některé skvrny jsou normální, ale příliš mnoho skvrn připomínajících „modřiny“ může znamenat, že plod je přezrálý. Stejně jako avokádo a kiwi by mělo být zralé dračí ovoce měkké, ale ne kašovité.

Jak jíst čerstvé dračí ovoce

Ostrým nožem plod podélně rozkrojte na polovinu. Vydlabejte ovoce lžící nebo ho nakrájejte na kostky tak, že do dužiny nařežete svislé a vodorovné čáry, aniž byste řezali do slupky. Zatlačte na zadní stranu slupky, abyste odkryli kostičky, a vyjměte je lžící nebo prsty.

Dračí ovoce se nejčastěji přidává do salátů, koktejlů, smoothie a jogurtů, ale lze ho samozřejmě konzumovat též samostatně.

Zdroj: clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, tuttogreen.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu