Důvody, proč se vaše váha zvyšuje i přes správný jídelníček a fyzickou aktivitu

Trápíte se stále se svou hmotností? Snažíte se shodit svá přebytečná kila, ale něco vám to i přes správný a vyvážený jídelníček bojkotuje? Někdy je třeba jít pořádně do hloubky a nad svým zdravím se pořádně zamyslet. Představíme vám důvody, které jsou mnohdy důvodem vysoké hmotnosti.

Nedostatek spánku

Spánek a přibývání na váze spolu vzájemně souvisí víc, než si myslíte. Zaprvé, pokud jste vzhůru pozdě do noci, je mnohem větší šance, že vás přepadne noční hlad, takže vaše kroky budou směřovat do lednice. Druhým důvodem je to, co se děje ve vašem těle, když máte nedostatek spánku. Změny v hladinách hormonů totiž zvyšují hlad a chuť k jídlu a také způsobují, že se po jídle necítíte tak sytí.

Stres

Jestliže jsme neustále vystavováni stresu, naše tělo začne vylučovat stresový hormon kortisol, který způsobuje zvýšenou chuť k jídlu. A samozřejmě v době stresu máme větší sklony sáhnout po něčem vysoce kalorickém. Tato kombinace je ideální pro tak nechtěné zvyšování hmotnosti.

Antidepresiva

Nešťastným vedlejším účinkem některých antidepresiv je nárůst tělesné hmotnosti. Poraďte se se svým lékařem o změnách léků, jestliže si myslíte, že právě vaše antidepresiva jsou důsledkem vaší vyšší hmotnosti. Člověk si také musí uvědomit, že jakmile se začne duševně cítit lépe, začne mít i větší chuť k jídlu.

Hypotyreóza

Pokud štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu štítné žlázy, člověk se bude cítit unavený, slabý a začne přibývat na váze.

Menopauza

Většina žen přibývá na váze v době menopauzy, ale hormony pravděpodobně nejsou jedinou příčinou. Stárnutí zpomaluje metabolismus, takže pálíte méně kalorií. Kolem pasu, boků a stehen se začne hromadit více tuku. Roli hrají i změny v životním stylu (jako je méně cvičení).

Cushingův syndrom

Přírůstek na váze je častým příznakem Cushingova syndromu, což je stav, ve kterém jste vystaveni příliš velkému množství kortizolu stresového hormonu, což způsobuje i jiné abnormality. Cushingův syndrom se může objevit, pokud užíváte silné léky na astma, artritidu nebo lupus. Hmotnostní přírůstek můžete nejvíce pozorovat kolem obličeje, krku, horní části zad nebo pasu.

Syndrom polycistických vaječníků

PCOS je běžný hormonální problém u žen v jejich plodném věku. Většina žen má na svých vaječnících mnoho malých cyst. Tento stav vede k hormonální nerovnováze, která ovlivňuje ženský menstruační cyklus a může vést k dalšímu ochlupení a akné. Ženy s tímto stavem jsou rezistentní na inzulin (hormon, který řídí hladinu cukru v krvi), takže může dojít k nárůstu na váze.

Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Konec kouření

Přestat kouřit je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své zdraví udělat. Ovšem je běžné, že vaše váha začne stoupat. Je to dáno tím, že se člověk snaží neustále zaměstnat ruce a ústa. Mezi další důvody patří i to, že se zpátky začne vracet chuť.

Je taky důležité se neporovnávat s jinými lidmi, zvláště, pokud skutečně trpíte nějakou nemocí a musíte kvůli ní brát pravidelně léky.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu