Emilia Clarke, hvězda ze seriálu Hra o trůny, prodělala během natáčení dvě aneurysma mozkových cest

Zdravotní problémy se nevyhýbají ani hollywoodským hvězdám. V článku zveřejněném v The New Yorker se Emilia Clarke, hlavní hrdinka seriálu Hra o trůny rozpovídala o tom, jaké obrovské trápení jí způsobilo aneurysma mozkových cév a jak pro ni bylo těžké zvládnout pooperační léčbu.

První výduť se přihlásila o slovo během jejího tréninku v tělocvičně

Jedna výduť jí praskla v roce 2011, kdy podstoupila operaci. Ta trvala asi tři hodiny, kdy jí přes třísla byl zaveden drát do mozku k utěsnění cév. Pro Emilii byly první dny děsivé – ukrutné bolesti a stav zvaný afázie (nedokázala říct souvislou větu a nepamatovala si své jméno) ji nabádaly k myšlenkám o smrti.

Lékaři objevili i druhou výduť, kterou se rozhodli nejdříve sledovat

Druhou výduť se lékaři rozhodli operovat poté, co si všimli jejího agresivního růstu. Jenže u Emilie nastaly komplikace, konkrétně krvácení do mozku, a tak musela podstoupit další operaci – klasicky skrze lebku. Její zotavování bylo mnohem horší než to první. Trpěla úzkostmi, nevěděla, zda se jí vrátí všechny kognitivní a smyslové funkce.

Ráda by upozornila na to, že i lehká bolest hlavy může být problémem

Emilia Clarke o svém zdravotním problému začala mluvit právě proto, aby upozornila druhé na možné varovné signály. „Myslela jsem si, že jsem naprosto zdravá, ignorovala jsem nízký krevní tlak a nízký srdeční rytmus. Jednou za čas jsem měla závrať, při které jsem omdlela. Když mi bylo 14 let, trápila mě migréna, kvůli které jsem proležela i několik dní v posteli,“ vypráví Emilia.

Dlouho své zdravotní problémy tajila

Zpočátku se tato mladá herečka snažila své zdravotní problémy tajit, dokonce i tehdy, když se její příběh dostal do novin několik týdnů po druhé operaci. Až v posledních letech se odhodlala podělit o podrobnosti svého zdravotního stavu a o tom, jak probíhalo zotavování po tak náročných operacích.

Nepřehlédněte: Mám rakovinu štítné žlázy, lékaři si mysleli, že trpím poporodní depresí

Aneurysma mozku

Mozkové aneurysma je cévní výduť, jež často připomíná malou bobulku visící na stonku. Ta může prasknout, čímž dojde ke krvácení do mozku. To má mnohdy fatální následky, protože krev se může dostat mezi laloky, kde dochází k narušení mozkových cév. Lékaři mají dvě možnosti operace – buď zavedou platinové spirálky přes tříslo do mozku, nebo cévu utěsní odklopením části lebky. Samotná cévní výduť prasknout nemusí, žije s člověkem po celou dobu. Pokud se na ni dojde, musí být sledována.

Příznaky:

Náhlá silná bolest hlavy je klíčovým příznakem prasklé aneurysmy. Tato bolest je často popisována jako „nejhorší bolest hlavy“, jakou člověk kdy zažil.

Mezi běžné příznaky patří:

  • náhlá, extrémně těžká bolest hlavy,
  • nevolnost a zvracení,
  • ztuhlý krk,
  • rozmazané nebo dvojité vidění,
  • citlivost na světlo,
  • záchvat,
  • povislé víčko,
  • ztráta vědomí,
  • dezorientace.

„Unikající“ aneurysma

V některých případech může z výdutě unikat nepatrné množství krve. Tento únik (sentinelové krvácení) může způsobit náhlou a extrémně silnou bolest hlavy. Při takovém úniku dochází k závažnějšímu prasknutí.

Neporušené aneurysma

Neporušené aneurysma mozku nemusí vyvolat žádné příznaky, zejména pokud je malé. Větší neporušená aneurysmata však mohou tlačit na mozkové tkáně a nervy, což může způsobit:

  • bolest nad a za jedním okem,
  • změnu vidění nebo dvojité vidění,
  • znecitlivění jedné strany obličeje.

Lékařskou pomoc vyhledejte hned poté, co vás zasáhne silná bolest hlavy.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu