Epidemie přinášejí znepokojení a paniku vždy. Jaké jsou podobnosti šíření Covid-19, SARS a MERS?

Epidemie a jejich ohniska jsou problémem, který může společnost zcela ochromit a způsobit paniku po celém světě. Čísla ohledně Wuhanského koronaviru nejsou bohužel při srovnání se SARS a MERS, která také napadají respirační systém, prozatím statisticky příznivá.

Současná čísla

Pokud jde o koronaviry typu Covid-19, na celém světě je 75.779 potvrzených případů s 2.130 potvrzenými úmrtími. Zatím je převážná většina případů v Číně, přičemž mimo zemi došlo prozatím k deseti úmrtím. Z 75.779 potvrzených případů bylo vyléčeno a propuštěno 16.917 pacientů.

SARS

Wuhanský koronavirus je součástí rodiny virů, které mohou způsobit infekce, včetně běžného nachlazení. Jedním z nejsmrtelnějších z nich byl SARS (Těžký akutní respirační syndrom), který způsobil epidemii v roce 2002. Nemoc tehdy zabila asi 774 lidí ve 29 zemích, což znamená, že koronavirus Covid-19 již překročil počet obětí SARS skoro trojnásobně.

MERS

V roce 2012 byl poprvé u pacienta v Saúdské Arábii detekován nový koronavirus. Tento koronavirus je nyní známý jako MERS (Middle Eastern Respiratory Syndrome, v překladu Respirační syndrom Středního východu) a zabil přibližně 858 lidí. Jak zdůrazňuje Světová zdravotnická organizace (WHO), zlepšená prevence infekcí a snahy o snížení přenosu z člověka na člověka od roku 2016 výrazně snížily počet úmrtí na MERS.

Stejně tak WHO bojuje s koronavirem Wuhan přímo v ohnisku epidemie. Skutečnost, že koronavirus Wuhan, neboli Covid-19, překonal počet obětí SARS a MERS, je znepokojující znamení. Nicméně prognózy lékařů nejsou zdaleka tak pesimistické, jak se jeví z pohledu veřejnosti.

Tabulka ukazující úmrtnost jednotlivých virů

VirusÚmrtnost
Covid-19
2-3%*
SARS
9.6%
MERS
34%

*přibližně

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu