Estrogen: Pohlavní hormon, který má ale vliv i na naše srdce, mozek, kosti a náladu

O estrogenu a o tom, že jeho nízká hladina může v těle způsobit spoušť, jste už určitě slyšeli, zejména v souvislosti s menopauzou. Jeho pokles bývá často považován za hlavního viníka návalů horka, přibývání na váze i vaginální suchosti. Tento hormon ale není jen špatný. Ve skutečnosti má i některé pozitivní vedlejší účinky, jako je ochrana srdce a mozku či zlepšení nálady.

Co je to estrogen?

Estrogen je ženský pohlavní hormon zodpovědný za mnoho funkcí v našem těle, vzniká především ve vaječnících a během reprodukčního věku reguluje menstruační cyklus. S přibývajícím věkem začíná hladina estrogenu klesat, což vede k menopauze, která znamená konec reprodukčního období. I když je estrogen známý především díky tomu, jak pomáhá reprodukčnímu systému, výzkumy ukazují, že našemu organismu pomáhá i v mnoha dalších směrech.

Chrání srdce

Estrogen prospívá našemu srdci tím, že udržuje zdravou kardiovaskulární tkáň. Pomáhá také s udržováním stabilního krevního tlaku. V neposlední řadě vysoká hladina estrogenu pomáhá udržovat nízkou hladinu triglyceridů v krvi, zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu a snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu. Studie například ukázaly, že výskyt srdečních onemocnění je u žen, které před menopauzou podstoupí odstranění obou vaječníků, mnohem vyšší.

Chrání mozek

Estrogen chrání také náš mozek, neboť pomáhá udržovat správný průtok krve. Dokonce pomáhá při rozvoji paměti a jemné motoriky. Pokud se u vás vyskytla mozková mlha, těžko se soustředíte nebo ztrácíte myšlenky, na vině může být nízká hladina estrogenu. Výzkumy ukazují, že po menopauze výskyt mozkové mlhy roste, i když není zcela jasné, zda to souvisí pouze s hladinou estrogenu.

Zlepšuje svalovou hmotu a hustotu kostí

Tento hormon hraje také důležitou roli při růstu kostí a zlepšování svalové hmoty. Pomáhá chránit před osteoporózou neboli stavem, při kterém kosti slábnou a křehnou v důsledku úbytku tkáně. Následkem osteoporózy je snadnější zlomení kostí.

Zlepšuje náladu

Výkyvy nálad, které mnoho žen pociťuje těsně před menstruačním cyklem, jsou často způsobeny měnící se hladinou estrogenu. O tomto hormonu je totiž známo, že pomáhá udržovat stálou hladinu serotoninu neboli „hormonu dobré nálady“ a napomáhá též účinnosti endorfinů.

Zlepšuje sex

Estrogen má zásadní význam také pro sexuální život ženy, neboť udržuje pochvu lubrikovanou. Když je hladina estrogenu nízká, stěny pochvy se ztenčí a produkují méně lubrikantu, následkem může být bolest při pohlavním styku.

Zdroj: healthline.com, menopause.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu