Fakta o psoriáze: co je pravda, a co mýtus?

Kožní onemocnění lupénka neboli psoriáza je chronické onemocnění, které bohužel nelze vyléčit úplně, ale jeho příznaky lze zmírnit.

Lupénku způsobuje stres

Stres není samotnou příčinou lupénky, ale patří mezi její spouštěče. Meditace, pravidelné cvičení a další relaxační techniky mohou pomoci udržet vaši hladinu stresu na nízké hranici.

Horká voda NEpomáhá s léčbou

Teplá vana, či sprcha jsou skvělým prostředkem, jak se po celém dnu uvolnit a odstranit ze sebe napětí. Ovšem pozor u lupénky. Horká voda lupénku jen zhorší, kůže začne vysychat, což způsobí velké svědění na kůži. Vyzkoušejte chladnou vodu, ledové zábaly a chladicí přípravky, které vaši pokožku zklidní.

Jablečný ocet zmírňujte svědění

Jablečný ocet může zmírnit svědivou pokožku hlavy. Postříkejte ji přímo z lahve, nebo ocet smíchejte v poměru 1:1 s vodou. Poté hlavu opláchněte studenou vodou. Pokud máte na hlavě krvácející rány a prasklinky, ocet v žádném případě nepoužívejte, jen by pokožku spálil a podráždil.

Ani lupénce se dieta nevyhýbá

Honí vás mlsná? Pak si dejte pozor, které sladkosti si vybíráte. Příliš mnoho rafinovaného cukru zvyšuje zánět ve vašem těle a může zhoršit průběh nemoci. Totéž platí pro mastné červené maso, smažené hotovky a mléčné výrobky. Naopak omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím oleji příznaky zmírňují.

S lupénkou na slunce?

Mnoho lidí si myslí, že s lupénkou nesmí na slunce. Omyl, ve skutečnosti malé množství slunečních paprsků je kůži zasažené lupénkou ku prospěchu. Ovšem dříve, než se vydáte někam slunit, poraďte se se svým lékařem.

Cvičte i s lupénkou

Dalším mýtem kolem lupénky je, že při lupénce byste měli omezit pohyb. Opak je však pravdou. Intenzivní fyzická aktivita snižuje výskyt ohnisek. Je to dobré i pro srdce a náladu.

Lupénka je běh na dlouhou trať. Mnoho lékařů doporučuje i koupele z ovesných vloček, které zmírní svědění i stav pokožky.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT