Faktory, které zpomalují váš metabolismus

Dýchla na vás atmosféra ze sociálních sítí, kdy jsou v kurzu různí fitness trenéři, jejich tréninky a krásně nafocená netučná jídla na Instagramu? Pokud jste se rozhodli, že na sobě začnete pracovat a výsledky jsou po nějaké době stále v nedohlednu, zřejmě bude problém ve vašem metabolismu.

Geny

Metabolismus je náš tělní systém, pomocí kterého tělo mění živiny z jídla na energii.  Pokud víte, že po čas spánku pálíte málo kalorií, je to zřejmě dáno prostřednictvím genů vašich rodičů. Sice své geny změnit nemůžete, ale můžete změnit vaše návyky.  Jedním z nejlepších způsobů, jak povzbudit metabolismus, je více cvičit. Hledejte způsoby, jak do svého zaneprázdněného dne zařadit více fyzické aktivity.

Hormony

Také hormony mohou brzdit spotřebu energie těla, proto se člověk cítí více unavený. Některé stavy, jako je nedostatečná nebo nadměrná aktivita štítné žlázy a cukrovka, jsou hormonálními onemocněními, které metabolismus ovlivňují. Dokonce i stres je schopen uvolnit hormony zpomalující metabolismus. Nejlepším řešením je návštěva lékaře.

Nedostatek spánku

Kvalitní a dostatečný spánek je pro správnou funkci metabolismu klíčový. Jestliže trpíte nedostatečným spánkem, vzniká tak vyšší riziko obezity a cukrovky kvůli špatnému spalování energie. Pamatujte, že většina dospělých potřebuje 7-9 hodin spánku, zkuste mu tedy tento čas skutečně věnovat.

Drastické diety

Mezi úhlavní nepřátele správné funkce spalování patří drastické diety. Je chvályhodné, že se člověk snaží zhubnout, ale musí si uvědomit, jaká cesta je pro něj přínosná. Diety, při nichž za celý den sníte maximálně jedno jablko a tři kuličky hrášku tělo zatíží natolik, že není schopno vykonávat všechny ostatní funkce, nemluvě o jo-jo efektu. Proto se zaměřte na svou stravu, ale chytře, sestavte si plán na hubnutí, můžete využít služeb odborníků, kteří ví, co a jak.

Kuchyňská nebo mořská sůl?

Mořská sůl je v posledních letech v kuchyni velmi oblíbená. Ačkoliv tento trend vyhledává čím dál více lidí, mořské soli chybí jód, jenž štítná žláze potřebuje ke správné funkci metabolismu.

Málo tekutin

Také nedostatečný přísun vody může metabolismus zastavit. Myslete na svůj pitný režim, který prospívá také tělu jako celku. Do své stravy zařaďte i ovoce a zeleninu bohaté na vodu.

Mladá žena pracovala jako učitelka a byla zcela zdravá. Devicova choroba jí ale obrátila život naruby.

Nedostatek vápníku

Tělo vápník potřebujete nejenom kvůli zdravým a silným kostem. Vápník je také klíčovou živinou pro rychlý metabolismus.

Stres

Jakmile se ocitnete v situaci, která vás stresuje, tělo začne produkovat hormon zvaný kortizol. Jeho úkolem je poskytnutí rychlé energie, ovšem pokud setrváte ve stresové situaci dlouho, tělo ho bude vyrábět ve větším množství. Vysoká hladina tohoto hormonu ztěžuje tělu vytváření inzulínu, což brzdí váš metabolický systém a váha jde nahoru.

Máte s váhou problém nebo si svou zdravou hmotnost udržujete již nějakou dobu bez výkyvů?

Zdroj: WebMD | zdroj foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu