Hemeroidy. Problém, o kterém se příliš nemluví, ale který trápí velké množství lidí

Pohodlný moderní způsob života nám na jednu stranu přináší mnoho výhod, na druhou stranu ale zároveň přímo či nepřímo přispívá ke vzniku nejrůznějších zdravotních potíží. Jednou z mnohých jsou hemeroidy neboli oteklé rozšířené žíly, které se nacházejí v oblasti konečníku. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto nepříjemného problému a jak si ulevit, když už vás hemeroidy trápí?

Nejčastější příznaky

V závislosti na umístění lze rozlišit dva typy hemeroidů, vnější a vnitřní. Zatímco vnější hemoroidy se nacházejí na povrchu konečníku či v jeho okolí, vnitřní hemoroidy se vyskytují hlouběji v análním otvoru. Méně závažný problém představují hemoroidy vnější, které mají nejčastěji podobu jakýchsi červených uzlíků. I když povětšinou nejsou příliš bolestivé, problém může nastat v případě, že dojde k jejich zauzlení a následnému prasknutí. Hrozí totiž riziko infekce. Bolestivější jsou hemeroidy vnitřní, zejména tehdy pokud dojde k jejich vyhřeznutí. Vnitřní hemoroidy obvykle prozradí kromě bolesti rovněž přítomnost krve ve stolici.

Prevence a léčba  

Příčin, které ke vzniku hemeroidů napomáhají, existuje obrovské množství. Často se udává především dlouhodobé sedavé zaměstnání. Ne nadarmo se o hemeroidech někdy mluví jako o nemoci řidičů kamionů. Ke vzniku ale napomáhá i nedostatečný příjem tekutin a také strava s nedostatečným obsahem vlákniny, nadváha či těhotenství.

Jako forma domácí pomoci a úlevy se doporučují koupele v odvaru z dubové kůry či heřmánku, dále změna jídelníčku, především zařazení potravin bohatých na vlákninu, jako jsou ovesné vločky, celozrnné pečivo, zelenina a ovoce, a také pravidelný pohyb. V lékárně je možné zakoupit i množství rozmanitých gelů či čípků, které mohou rovněž ulevit. V závažnějších případech je ale na místě zvážení chirurgického odstranění hemeroidů. Některé typy lze odstranit také laserem či pomocí kryoterapie.

Zdroj: medicinenet.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu