Hlavu nezaklánějte, ale předkloňte a do nosu nic nevkládejte. Znáte základní pravidla, jak zastavit krvácení z nosu?

Nos naštěstí nepatří mezi orgány, se kterými jsou spojovány nepříjemné zdravotní potíže. Dá se říci, že v souvislosti s nosem většinu lidí nejčastěji trápí pouze dva problémy, v zimních měsících rýma a v létě krvácení z nosu. To se sice může objevit samozřejmě i kdykoli jindy během roku, ale v horkých letních dnech se s ním setkáme častěji.

V nose se totiž nachází mnoho malých cévek, které mohou začít krvácet, například tehdy, pokud je nos vysušený. K tomu v létě dochází poměrně často. K dalším příčinám patří „šťourání“ v nose, úder, například míčem, či příliš intenzivní smrkání. Občasné krvácení z nosu není důvodem k obavám. Web westsidehn.com doporučuje několik snadných způsobů, jak případné krvácení z nosu zastavit. Které to jsou?

Posaďte se a předkloňte hlavu

Při krvácení z nosu je sice lákavé si lehnout nebo sednout se zakloněnou hlavou, ale mnohem lepší je hlavu mírně předklonit. Tím zabráníte tomu, aby vám krev stékala do krku, což by mohlo způsobit kašel, dušení i zvracení. Namísto obvyklého dýchání nosem je vhodnější dýchat ústy.

Nos ničím nezacpávejte

Někteří lidé si ve snaze zastavit krvácení vkládají do nosu vatové tampony či kapesníky. Ve skutečnosti to ale paradoxně může krvácení zhoršit, protože tampony a kapesníky cévy ještě více podráždí a navíc neposkytují dostatečný tlak nutný k zastavení krvácení. V lékárně lze ale zakoupit různé spreje a gely, které zastavení krvácení z nosu napomáhají.

Nos pevně stiskněte

Zastavení krvácení napomůže intenzivní stisknutí nosu, přibližně po dobu deseti minut. Pokud krvácení po deseti minutách nepřestane, zkuste opakovat dalších deset minut. Pokud se vám krvácení nepodaří zastavit ani po třiceti minutách snažení, je vhodné vyhledat lékařskou pohotovost.

Použijte ledový obklad

Přiložení ledového obkladu může pomoci stáhnout krevní cévy. Může také zmírnit bolest a otok, pokud jste utrpěli zranění. Nenechávejte ale obklad přiložený déle než deset minut, abyste si neporanili citlivou kůži.

Co po zastavení krvácení nedělat?

Jakmile se podaří krvácení zastavit, je vhodné následně sliznici nosu zbytečně nezatěžovat, aby se krvácení nespustilo znovu. Vyvarujte se tedy případnému šťourání v nose či snaze o smrkání, i když si s jejich pomocí chcete pouze odstranit z nosu zaschlé zbytky po krvácení. Vyhněte se též přílišnému předklánění a zvedání těžkých předmětů.

Jak krvácení z nosu předejít?

Především v letních měsících je nosní sliznice vlivem suchého vzduchu, například kvůli používání klimatizace, vysušená a náchylnější ke krvácení. Pokud jste ke krvácení z nosu obecně náchylnější, může vám pomoci zvlhčování sliznice pomocí speciálních nosních sprejů. Další možností je používání zvlhčovačů vzduchu v místnostech. V neposlední řadě je vhodné si nos chránit i při některých sportech.

Zdroj: westsidehn.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu