Hormonální antikoncepce a její vedlejší účinky. Jaké trápí ženy nejčastěji?

Hormonální antikoncepce má často vedlejší účinky, které se mohou pohybovat od mírně nepříjemných, až po ty horší. Nevíte si s nimi rady? Neděste se, a jednoduše vyzkoušejte osvědčené rady. V článku vám představíme vedlejší účinky, které jsou zcela běžnou záležitostí, a které postupně odezní.

Fyzické příznaky

Bolest hlavy, citlivost prsou, závratě: Zde radíme jediné – buďte trpěliví. Tyto vedlejší účinky se objevují zejména v začátcích, kdy antikoncepci berete poprvé. Zanedlouho zmizí. Pokud ne, zřejmě budete muset vyzkoušet jinou značku.

Nevolnost: Tato reakce pravděpodobně zmizí za pár měsíců. Pokud tomu tak není a používáte antikoncepci ve formě tablet, zkuste si je vzít zároveň s jídlem. Pokud používáte vaginální kroužek nebo antikoncepční náplast, budete se muset poohlédnout po jiné antikoncepční metodě.

Krvácení: Krvácení je jeden z nejhorších vedlejších účinků, protože je velmi nepředvídatelné. Jestliže budete antikoncepční pilulky užívat každý den přesně ve stejnou hodinu, může to pomoci. Pokud ne, pobavte se o svém problému s lékařem a najděte vhodnou alternativu.

Psychické příznaky

Snížené libido: Pokud jste na sobě zaznamenali to, že v poslední době je vaše chuť na sex velmi omezená, vyzkoušejte jinou formu antikoncepce. U některých žen může pomoci změnit pouze značku antikoncepce, u jiných pomůže zase jiná metoda antikoncepce.

Změna nálad: Změnu nálad ovlivňuje spousta faktorů. Pokud jste však zjistila, že za vašimi změnami stojí opravdu antikoncepce, možná budete muset volit antikoncepci nehormonální. Jestliže však ale u hormonální antikoncepce chcete zůstat dál, často lékaři předepisují i vhodná antidepresiva – samozřejmě pouze v těch ojedinělých a závažných problémech.

V roce 2015 užívalo v ČR antikoncepci 1 054 975 žen.

ÚZIS

Každé tělo se musí s antikoncepcí nejdříve seznámit a postupně si na ni zvyknout. Pokud příznaky přetrvávají, je dobré kontaktovat svého gynekologa a celou situaci s ním prokonzultovat. Jedině on poradí skutečně správné řešení.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu