Hormonální nerovnováha, skrytá příčina mnoha zdravotních i estetických problémů

Problémy s akné, padajícími vlasy, výkyvy hmotnosti, nadměrné pocení, únava i nepravidelná menstruace. To je jen malý výčet problémů, které mohou souviset s tím, že hladina hormonů ve vašem těle není v rovnováze. Hormonální nerovnováha trápí především ženy. V určitých obdobích života, jako je těhotenství či menopauza, je sice určitá nerovnováha přirozená, nicméně stále více žen se potýká s problémem dlouhodobé nerovnováhy.

Změna jídelníčku

Hormonální nerovnováha má negativní dopad na mnoho oblastí života. Naštěstí se s ní dá ale účinně bojovat. Tak jako téměř vždy, existují dvě cesty – přírodní, nebo pomocí léků. My se dnes zaměříme na přírodní pomocníky. Jedním z nich jsou specifické potraviny, které napomáhají udržovat správnou úroveň hormonů. Pozitivní účinky v tomto směru vykazují například chia semínka a také maca neboli peruánský ženšen. Maca se nejčastěji konzumuje ve formě nápojů, ale stejně jako chia semínka ji lze přidat také do jogurtů, salátů či těsta při pečení. Pokud jde o jídelníček, příznivý vliv na ustálení hormonální hladiny má také vynechání kofeinu, alkoholu a omezení přílišné konzumace kořeněných a sladkých pokrmů. V neposlední řadě hormonální rovnováze napomáhá také pravidelný a dostatečný pitný režim.

Terapie pomocí jógy

Kromě jídelníčku můžete hormonální rovnováze napomoci také prostřednictvím jógy. Existuje totiž speciální hormonální jóga, která přispívá k vytvoření správného vnitřního prostředí, které je pro hormonální hladinu důležité. Pravidelné cvičení povzbuzuje především hladinu estrogenu. Kromě toho má samozřejmě i tato jóga pozitivní činky na naši psychiku, která hladinu hormonů také výrazně ovlivňuje. Doporučuje se věnovat tomuto speciálnímu typu jógy alespoň třicet minut třikrát týdně. Hormonální jóga pomáhá také při premenstruačním syndromu, bolestivé menstruaci či nadměrném zadržování vody v těle.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu