Hormony a chronický stres

V reakci na stres začnou nadledvinky vylučovat hormon kortizol, přezdívaný také jako stresový hormon. Ten je v zásadě prospěšný, pokud následně dojde k uvolnění a jeho produkce se zastaví. V případě chronického stresu k úlevě nedojde, hormon se vylučuje stále dál, a tím vznikají různé patologické změny v organismu. Jedním z nejzávažnějších důsledků je postupný rozpad imunitního systému. A onemocnění ze stresu je mnoho. Opary a záněty, cukrovka, osteoporóza, zvýšený krevní tlak, žaludeční vředy, artritida, astma, nespavost a mnohé další.

Techniky pro zvládnutí stresu

Aktivně! Nečekejte, že se něco změní samo, musíte pro to udělat něco vy sami. Přijměte stres jako nedílnou součást života a aktivně se mu postavte. Vyberte si nějakou antistresovou relaxační techniku a denně ji praktikujte, ideálně před spaním a během dne vždy tehdy, pokud cítíte potřebu zklidnit se.

Vybrali jsme pro vás 3 techniky z takzvané „hormonální jógy“.

Antistresové dechové cvičení.

S dechem souvisejí emoce, a když se vám podaří ovládnout dech, zvládnete i emoce. Posaďte se jakkoli se vzpřímenou páteří, ruce nechte na kolenou dlaněmi vzhůru, nehty obou ukazováčků se dotýkají kořenů palců, ostatní prsty jsou natažené. S nádechem počítejte od 1 do 3, s výdechem počítejte od 1 do 6. Cvičení provádějte alespoň po dobu 4 minut.

„Lyžování z kopce“

Představte si kopec pokrytý sněhem. Vy stojíte na jeho vrcholku na lyžích. Nadechněte se a velmi pomalu vydechujte, představujte si, že pomalu sjíždíte po svahu dolů, klikatě, ze strany na stranu… doprava… doleva… doprava… doleva… vznášíte se na hebkém sněhu.

Nyní jste sjeli až dolů. Nadechněte se… znovu stojíte na kopci… pomaličku vydechujte… a znovu začněte sjíždět z kopce dolů… klikatě, ze strany na stranu… pravá… levá… Opakujte cvičení tak dlouho, jak vám to bude příjemné.

Čandra bhédana (jednostranný dech levou nosní dírkou)

Posaďte se pohodlně a se vzpřímenou páteří. Obě ruce jsou v pozici, kdy se nehet ukazováčku dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou natažené. Levou ruku ponechte položenou na stehně levé nohy, dlaň je otočená vzhůru. Pravým palcem uzavřete pravou nosní dírku (nehet ukazováčku se stále dotýká kořene palce a ostatní prsty zůstávají natažené). Nadechujte a vydechujte pouze levou nosní dírkou. Přitom se soustřeďte na levou stranu těla, na místo vlevo 5 centimetrů nad hlavou, kde se nachází měsíční světlo.

Provádějte dlouhé nádechy a výdechy, stejně jako v prvním cvičení. Nádech na 3, výdech na 6. ve cvičení pokračujte, dokud se nezačnete cítit klidní.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu