Hýbe se celá rodina aneb tipy na aktivity, které snadno zvládnete i s vašimi dětmi

Mnoho pracujících rodičů se potýká s problémem, kde vzít dostatek času pro sebe. A to zdaleka nejen na potřebný odpočinek, ale také na pohyb. Navíc jste zodpovědní i za to, aby se hýbaly i vaše děti. Zkuste do vašeho rodinného života začlenit společné pohybové aktivity. Nemusí se jednat o nic náročného. Kromě toho, že prospějete svému fyzickému i psychickému zdraví, si společně užijete spoustu legrace a posílíte nenásilným způsobem vaše vzájemné vazby. S puberťáky to sice bude občas složitější než s menšími dětmi, ale nevzdávejte to předčasně.

Výlety a procházky po okolí

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se jako rodina hýbat, jsou samozřejmě procházky po okolí. Chůze přináší řadu zdravotních výhod a navíc nic nestojí, nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti ani vybavení a lze ji provádět v podstatě kdekoli. Rodinné procházky jsou skvělou příležitostí, jak se dostat na čerstvý vzduch, odpojit se od obrazovek a znovu se sblížit. Aby byly vaše rodinné procházky zajímavější, především pro menší děti, doplňte je o další aktivity či hry, například počítání určitých druhů stromů, sbírání pohozených odpadků, kvízové otázky či překážkovou dráhu.

O víkendu můžete vyrazit na celodenní pěší túru do přírody, kterou spojíte s návštěvou nějaké historické památky, a děti se tak zároveň dozvědí nějaké nové informace. Zapojte děti též do přípravy výletu, kam by chtěly vyrazit ony, jaká svačina by je potěšila a podobně.

Společné projížďky na kole

Nic se nevyrovná vzrušující jízdě na kole. Tak proč na ni nevzít celou rodinu? Samozřejmě musíte své dítě nejprve naučit na kole jezdit. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje dávat přednost cyklostezkám. Začněte kratšími a nenáročnými vyjížďkami, které doplníte o zmrzlinu nebo zastávku v cukrárně.

Rodina a projíždce na kole.
zdroj: pixabay.com

Jděte si zaplavat

Není zrovna počasí na procházku nebo projížďku na kole? Vyrazte do bazénu nebo akvaparku. Plavání pozitivně působí na celé naše tělo, posiluje nenásilným způsobem téměř všechny svaly, pomáhá zbavit se stresu a rovněž zvyšuje hladinu energie. Naučte děti různé plavecké styly, zažijte legraci při skákání do vody, zahrajte si „vodní pólo“.

Rodinná lekce jógy

Jóga vyžaduje jen málo vybavení, lze ji cvičit prakticky kdekoli a je prospěšná jak pro děti, tak pro dospělé. K mnoha výhodám jógy patří zlepšení flexibility, síly a rovnováhy. Zároveň děti nenásilnou formou učí koncentraci, koordinaci pohybů i spolupráci s ostatními, mnoho cviků se dá dělat i ve dvojici. Malým dětem se na józe líbí nejrůznější pozice pojmenované po zvířatech, jako je kobra, ještěrka, kočka, labuť, ale též pozice bojovníka, stromu a podobně.

Zahrajte si společně nějaký sport

Vyzkoušejte jako rodina společně též některé sporty, zahrajte si tenis, volejbal, basketbal, fotbal, vyzkoušejte i golf, lezeckou stěnu či střelbu z luku, v zimě vyrazte na brusle či na lyže. Děti se takto seznámí s nejrůznějšími druhy pohybu, možná se některému ze sportů rozhodnou věnovat více, a i když ne, budete mít spoustu skvělých rodinných zážitků a vzpomínek.

Zdroj: actionforhealthykids.org, todaysparent.com, creativefamilyfun.net, swimming.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu