Intolerance laktózy: jak se projevuje a co ji způsobuje?

Intolerance laktózy je častým problémem, kdy tělo není schopné trávit laktózu, což je typ cukru, který se vyskytuje hlavně v mléce a mléčných výrobcích.

Příznaky intolerance laktózy

Příznaky intolerance laktózy se obvykle projeví během několika hodin po konzumaci jídla nebo pití, které obsahuje laktózu.

Mohou zahrnovat:

 • větry,
 • průjem,
 • nafouklé břicho,
 • žaludeční křeče a bolesti,
 • „dunění“ v žaludku,
 • celkově se necítíte dobře.

Závažnost vašich příznaků a to, kdy se objeví, závisí na množství laktózy, které jste konzumovali. Někteří lidé mohou být stále schopni vypít malou sklenici mléka, aniž by vyvolali jakékoli příznaky, zatímco jiní nemusí být schopni dokonce vypít mléko v čaji nebo kávě.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Příznaky intolerance laktózy mohou být podobné jako u několika dalších stavů, proto je důležité vyhledat svého praktického lékaře před tím, než odstraníte mléko a mléčné výrobky z vaší stravy úplně.

Výše uvedené příznaky může totiž způsobit také:

 • Syndrom dráždivého tračníku – dlouhodobá porucha, která postihuje trávicí systém.
 • Intolerance mléčných bílkovin – nežádoucí reakce na bílkoviny v kravském mléce, což není to stejné jako alergie na mléko.

Pokud si váš praktický lékař myslí, že trpíte nesnášenlivostí laktózy, může vám doporučit, abyste se po dobu 2 týdnů vyhýbali jídlům a nápojům obsahujícím laktózu, abyste zjistili, zda se vaše příznaky zlepšují.

Co způsobuje intoleranci laktózy?

Tělo tráví laktózu pomocí látky zvané laktáza. To rozkládá laktózu na 2 cukry nazývané glukóza a galaktóza, které lze snadno vstřebat do krevního řečiště. Lidé s intolerancí laktózy neprodukují dostatek laktázy, takže laktóza zůstává v zažívacím systému, kde je fermentována bakteriemi. To vede k produkci různých plynů, co způsobují příznaky spojené s intolerancí laktózy.

V závislosti na základním důvodu, proč tělo neprodukuje dostatek laktázy, může být intolerance laktózy dočasná nebo trvalá. Většina případů, které se vyvinou u dospělých, se dědí a bývají celoživotní, ale případy u malých dětí jsou často způsobeny infekcí v zažívacím systému a mohou trvat jen několik týdnů.

Kdo je ovlivněn

Nesnášenlivost laktózy se může vyvinout v jakémkoli věku. Mnoho případů se vyvine u lidí ve věku 20 až 40 let, i když mohou být postiženy i kojenci a malé děti. Intolerance laktózy není stejná jako alergie na mléko nebo mléčné výrobky. Potravinové alergie jsou způsobeny tím, že váš imunitní systém reaguje na určitý druh jídla. To způsobuje příznaky, jako je vyrážka a svědění.

Léčba intolerance laktózy

Na intoleranci laktózy neexistuje žádný lék, ale omezení příjmu potravy a nápojů obsahujících laktózu obvykle pomáhá kontrolovat příznaky.

Mezi produkty bez laktózy patří:

 • kravské mléko bez laktózy,
 • sójová mléka,
 • jogurty a některé sýry,
 • quinoa.

Váš praktický lékař může také doporučit doplňky vápníku a vitaminu D. Může vám být doporučeno užívat náhražky laktázy, což jsou kapky nebo tablety, které můžete užívat k jídlu nebo pití ke zlepšení trávení laktózy.

Zdroje: nhs.uk

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu