Jak dlouho trvá hubnutí. Odborníci mají jasnou odpověď

Opřeli jste se do diety, sportu nebo jen začínáte pozvolna držet zdravý životní styl? Ať je to jakkoli, brzy nejspíše zaznamenáte váhový úbytek. O tom, jak výrazný bude, ale rozhoduje velké množství faktorů. Pokud vás zajímá, kdy vám okolí začne chválit vaši postavu nebo sami se svým tělem začnete být spokojeni, podívejte se, jaké okolnosti nejčastěji rozhodují. 

Rozhoduje vaše počáteční váha

Nejdůležitějším faktorem, je stav vaší váhy na začátku procesu hubnutí. U lékaře nebo výživového poradce si můžete nechat spočítat své BMI, které vám přibližně napoví, zdali jste v podváze a dieta není nic pro vás, normální váze, nadváze nebo dokonce obezitě. 

U obézních jedinců jde na začátku váha strmě dolů, ale okolí většinou nezaznamená žádné změny, jelikož u extrémů je bohužel nepatrné i snížení váhy například o 10-15 kilo. Nevěste ale hlavu a dál vytrvejte v tom, co pro své zdraví děláte. 

Naopak u hubenějších lidí půjde ručička váhy zpět pomaleji, ale okolí si jejich změny brzy všimne. V takovém případě je důležité nenasazovat drastické diety, ale pomalu a jistě přejít do zdravého stravování a pravidelného sportu, abyste si návyky a váhu udrželi. 

Záleží také na výběru diety

Nejpomalejší, ale účinné techniky hubnutí většinou nabízí přechod na zdravou stravu plnou vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Intenzivní úbytek na váze způsobují diety, jako je dělená strava, nízkosacharidový jídelníček a další radikální postupy. Ty ovšem nejsou příliš zdravé a na těle se nejčastěji podepisují v podobě jo-jo efektu. Chcete-li se tedy dostat například na soutěži do nižší váhové kategorie, jsou přísné diety v pořádku, pro dlouhodobý a trvalý úbytek váhy se ale nedoporučují. 

Sacharidy ve stravě

Omezení sacharidů v jídelníčku vede k rychlé ztrátě vody. Může se tak zdát, že jste zhubli i za pár dní, což se může okolí jevit jako nemožné a budou vám chválit vaši dietu. Nenechte se ovšem zmást. Dlouhodobý nedostatek sacharidů vede tělo ke ztrátě energie a potřebných látek, proto nikdy podobnou dietu nedržte dlouhodobě. 

Zdroj: Verywellfit.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu