Jak dlouho trvá, než se z polypů tlustého střeva stane rakovina?

Polypy jsou shluky buněk, které se často tvoří na sliznici tlustého střeva nebo konečníku. Ačkoli je většina polypů neškodná, některé se mohou vyvinout v rakovinu. Jak dlouho tento proces trvá?

Kdo je ohrožen?

Většina lidí, u kterých se vyvinou polypy tlustého střeva, je starší padesáti let. Kromě toho mají větší riziko vzniku polypů tlustého střeva lidé, u kterých se polypy vyskytly v rodině nebo kteří trpí zánětlivým střevním onemocněním, jako je například ulcerózní kolitida. K pravděpodobnosti vzniku polypů může přispívat také nevhodná strava, nedostatek pohybu, kouření a konzumace alkoholu.

Co je polyp a jak vzniká?

Polyp tlustého střeva začíná genovou mutací v jedné z nesčetných kmenových buněk vystýlajících tlusté střevo. Tyto buňky se neustále dělí a při každém dělení se mutace přidávají. Buňky v tlustém střevě se nejen hodně dělí, ale také hodně rostou. Jak moc? Jednou týdně vyměníme celou výstelku tlustého střeva.

Když se buňky s mutacemi nahromadí na výstelce tlustého střeva, mohou vytvořit malý shluk, který se projeví jako polyp. Polyp se může zvětšovat, protože zmutované buňky začnou růst rychleji a žít déle. Nakonec je možné, že při této veškeré aktivitě mutace přejde v rakovinu.

Ženské břicho.
zdroj: pixabay.com

Jak se polypy mění v rakovinu?

Mutace polypů tlustého střeva v rakovinu je naštěstí pomalý proces, který podle studií trvá v průměru 10 let. Pokud tedy lidé pravidelně podstupují screeningovou kolonoskopii, která se u osob starších 50 let provádí právě jednou za deset let, je nepravděpodobné, že by se u nich vyvinuly „rakovinné polypy“.

Jak odhalit polypy?

Polypy tlustého střeva často nevykazují žádné příznaky. Jedním ze způsobů, jak je odhalit je screeningové testování, jako je kolonoskopie. Během vyšetření navíc může lékař případné polypy odstranit dříve, než se stanou rakovinnými. Jindy mohou polypy tlustého střeva způsobit krvácení z konečníku, změnu barvy stolice, dlouhodobou zácpu nebo průjem a bolesti břicha.

Zdroj: clevelandclinic.org, health.harvard.edu, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu