Jak dlouho vlastně zůstává alkohol v těle?

Blíží se vánoční svátky a s nimi nejen cukroví, vánočka či kapr a bramborový salát, ale také nejrůznější přípitky. Nejen tehdy, pokud jste na návštěvu za příbuznými či přáteli dorazili autem, vás možná zajímá, jak dlouho vlastně trvá, než vypitá sklenička nebo dvě z našeho organismu zmizí.

Koncentrace alkoholu v krvi

Jakmile se alkohol dostane do krevního oběhu, začne ho tělo metabolizovat rychlostí 20 miligramů na decilitr za hodinu. Alkohol se metabolizuje konstantní rychlostí, ale někteří lidé mohou účinky alkoholu pociťovat delší dobu. Je to proto, že koncentrace alkoholu v krvi se může u různých lidí a v různých situacích lišit. Koncentrace alkoholu v krvi obecně označuje množství alkoholu v krvi v poměru k množství vody v krvi. Například pokud mají dva lidé v krvi 20 mg/dl alkoholu, alkohol se u každého z nich metabolizuje přibližně za hodinu, ale koncentrace alkoholu v jejich krvi se může lišit.

Neexistuje žádný pevně stanovený časový rámec pro to, jak dlouho zůstává alkohol ve vašem těle. Koncentraci alkoholu a reakci na alkohol ovlivňuje řada faktorů, včetně věku, hmotnosti, pití alkoholu nalačno, léků, onemocnění jater, ledvin či žaludku. Studie prokázaly, že ženy zpracovávají alkohol déle než muži a že s přibývajícím věkem se rychlost zpracování alkoholu zpomaluje. Čím méně vážíte, tím méně vody máte v těle, koncentrace alkoholu je tak u lidí s menší hmotností vyšší než po vypití stejného množství alkoholu těžšími osobami. Důležité je samozřejmě také vědět, kolik alkoholu je v nápoji obsaženo.

Testy k odhalení požití alkoholu

I když policisté při kontrole řidičů nejčastěji používají ke zjištění případné konzumace alkoholu dechové testery, nejedná se o jedinou možnost. Pokud jde o maximální dobu, za kterou lze různými způsoby alkohol v těle zjistit, odborníci uvádějí následující:

  • krevní test: cca 6 hodin
  • dechový test: 12-24 hodin
  • test ze slin: až 24 hodin
  • test moči: až 3 dny
  • test z vlasů: až 90 dní

Jak se alkohol metabolizuje?

Při konzumaci alkoholu se alkohol nejprve dostane do trávicího systému. Alkohol však není tráven jako potraviny a jiné nápoje. Ze žaludku se vstřebává asi 20 % vypitého alkoholu do krevního oběhu, zbylých 80 % se poté vstřebává z dvanácterníku a z horního úseku tenkého střeva. Když se napijete, jeho první zastávkou je žaludek, někteří lidé mají žaludeční enzymy, které alkohol rozkládají. Ne každý však tyto enzymy, známé jako alkoholdehydrogenáza (ADH) a aldehyddehydrogenáza (ALDH), má. Studie ukázaly, že ženy mají obvykle nižší hladinu ADH než muži a lidé, kteří pijí pravidelně, mají nižší hladiny ADH než lidé, kteří pijí zřídka nebo nikdy. Ať již máte či nemáte dostatek ADH nebo ALDH, žaludek následně pošle alkohol do tenkého střeva, odkud se do krevního oběhu dostane další alkohol. Posledním krokem „životního cyklu“ alkoholu je jeho odstranění z těla prostřednictvím jater. Ty odstraní z krve přibližně 90 % alkoholu. Zbytek se dostane ven přes ledviny, plíce a kůži. Jakékoli problémy s játry mohou tento proces zpomalit a negativně ovlivnit.

zdroj: pixabay.com

Jak dlouho trvá metabolismus alkoholu?

Jeden standardní nápoj obsahuje asi 14 gramů etanolu (alkoholu), což je množství, které se nachází v:

  • cca 400 ml piva s 5 % alkoholu
  • cca 150 ml vína
  • cca 40 ml tvrdého alkoholu typu rum, vodka či whisky

Poté, co začnete pít, trvá přibližně 60 až 90 minut, než alkohol dosáhne maximální hladiny v krvi. Poté jej tělo začne odbourávat. Poločas rozpadu alkoholu neboli doba, za kterou se vaše tělo zbaví poloviny z něj, je čtyři až pět hodin. K úplnému zbavení se alkoholu však potřebujete přibližně pět poločasů. Trvá tedy asi 25 hodin, než se vaše tělo zbaví veškerého alkoholu. 

Můžete rychleji „vystřízlivět“ pomocí jídla nebo kávy?

Konzumace jídla a pití kávy mění způsob, jakým tělo zpracovává alkohol, ale ne to, jak rychle to dokáže. Když se alkohol dostane do prázdného žaludku, projde skrz a rychle zamíří do tenkého střeva a do vašeho krevního oběhu. Budete se cítit více omámeni a můžete zaznamenat silnější účinky, jako je žaludeční nevolnost a kocovina. Na druhou stranu jídlo způsobuje, že se alkohol v žaludku nějakou dobu zdrží. Váš žaludek dostane čas, aby část alkoholu rozložil, než se přesune do tenkého střeva, můžete se tak vyhnout některým toxickým účinkům alkoholu, ale nic to nezmění na tom, jak brzy můžete projít testem na alkohol. Kofein je stimulant, který vás může povzbudit a zvrátit některé účinky alkoholu. Po požití kávy se tak můžete cítit méně opilí, alkohol se z vašeho těla neodstraní rychleji.

Zdroj: americanaddictioncenters.org, health.clevelandclinic.org, sciencedirect.com, nhs.uk, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu