Jak dokáže hepatitida typu C ovlivnit lidské tělo?

Každé onemocnění s sebou nese mnohdy nepříjemné symptomy. Virus hepatitidy typu C neboli žloutenky v sobě můžete mít mnoho let. Jenže jakmile o sobě dá vědět, játra už jsou ve velké míře zasažena.

Připravili jsme seznam toho, co je tímto virusem dále zasaženo a jaké mohou být jeho symptomy.

Mozek

Několik týdnů poté, co se u člověka projeví hepatitida typu C, můžete pociťovat mnohem větší únavu než obvykle. Později se začnou projevovat i tzv. mozkové mlhy, zmatenost a dezorientace. Únava se začne prohlubovat, nastanou problémy s pamětí a deprese.

Játra a krev

Zánět v játrech způsobený tímto onemocněním způsobí poškození jater, a může tak dojít i k blokaci průtoku krve. Bez něj jaterní buňky začnou umírat. Tento nedostatek oběhu může také způsobit, že se nohy nebo břicho začnou zvětšovat. Typická je i větší krvácivost a tvorba modřin.

Ústa

U některých lidí způsobuje hepatitida C autoimunitní stav zvaný sicca syndrom. Ten je příčinou sucha v ústech a ztěžuje polykání. Hepatitida C je také často spojena s orálním lišejníkovým planusem, chronickým zánětlivým stavem, který ovlivňuje sliznice uvnitř úst. Mezi příznaky patří otok a bílé krajkové skvrny.

Oči

Poškození jater v pozdějších stádiích žloutenky způsobuje změnu očního bělma z bílého na žluté. Stává se to proto, že játra nemohou fungovat tak, jak jsou zvyklá, a v těle se hromadí žlutá žluč zvaná bilirubin. (Žluč je tekutina, která pomáhá při trávení.)

Střeva

Kromě jater a krve je touto nemocí zasažena také správná funkce střev. Poškozená játra neprodukují tolik žluči, kolik je potřeba, aby střeva mohla absorbovat důležité živiny, které tělo potřebuje. Kromě toho si můžete povšimnout i jiné konzistence a barvy stolice i moči.

Trávení

Při zhoršení žloutenky člověk často pociťuje nevolnosti a ztrácí chuť k jídlu.

Svaly a klouby

Bolest kloubů a svalů jsou častým znakem toho, že se imunitní systém snaží bojovat s infekcí. Tento stav je podobný chřipce, při které člověk bojuje s únavou, nevolností, nechutenstvím a bolestmi kloubů a svalů.

Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Cukr v krvi

Žloutenka ztěžuje tělu vypořádat se s glukózou, zejména když zasáhne játra. Zabraňuje správné funkci inzulínu v krevním oběhu. Hrozí zde vyšší riziko onemocnění cukrovkou.

Abyste žloutence předešli, je potřeba dodržovat základní hygienická pravidla – zejména mytí rukou.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu