Jak moc ovlivňuje COVID-19 astmatiky?

Patříte do skupiny astmatiků? Obáváte se toho, jak by případné nakažení koronavirem u vás působilo? S jistotou to zodpovědět nedokáže nikdo. Připravili jsme pro vás seznam otázek, týkající se astmatu a koronaviru, které dali dohromady američtí lékaři zabývající se těmito problémy. Pojďme se na ně podívat.

Je vyšší riziko infekce novým koronavirem, když mám astma?

Zatímco CDC varuje, že lidé s astmatem mohou být ve skupině s vyšším rizikem onemocnění koronavirem, není toto varování však jisté. Je zapotřebí dokončit několik dalších testů a studií. Na základě dosud získaných důkazů se zdá, že astma zas až tak nezvyšuje šanci na onemocnění COVID-19. „Pouhé astma nebo jakékoliv jiné chronické plicní onemocnění samo o sobě nezvyšuje  pravděpodobnost, že se pacient nakazí koronavirem víc než chřipkou nebo jiným infekčním onemocněním,“ říká Dr. Rizzo.

Jaké jsou komplikace, kterým mohou lidé s astmatem čelit, pokud dostanou COVID-19?

Koronavirus, který způsobuje COVID-19 – jako chřipkový virus – je respirační patogen, což znamená, že jeho hlavním bodem vstupu do těla jsou dýchací cesty. Nalepí se na výstelku dýchacích cest a napadá ty buňky, které mají na starosti imunitní systém těla, aby reagovaly v boji proti infekci. Tato imunitní reakce buněk zahrnuje zánět dýchacích cest. Právě astmatici už chronickým onemocněním dýchacích cest trpí.

K dalšímu zánětu může dojít tehdy, když je někdo s astmatem reaktivnější na spouštěče, mezi které patří inhalované alergeny, znečištění vzduchu, změny teploty vzduchu a infekce (jako COVID-19). Jakmile je pacient s astmatem infikován, bude mít pocit, že se jeho astma zhoršuje – větší ztuhlost na hrudi, sípání, dušnost a potřeba častěji používat záchranné nebo pomocné léky astmatu.

Vystavuje mě těžší astma vyššímu riziku COVID-19?

Závažnost něčího astmatu závisí částečně na tom, jak dobře je astma kontrolováno a podchyceno. Právě to může být klíčem toho, jak COVID-19 zasáhne pacienta. „Komplikace mohou být s astmatem horší, ale možná ne tolik, jestliže je astma pod kontrolou,“ vysvětluje Dr. Meadows. „Drtivá většina astmatiků, kteří se nakazili COVID-19 zažila příznaky podobné běžnému nachlazení.“

Jaké příznaky COVID-19 by měli lidé s astmatem hledat?

Lidé s astmatem by měli sledovat stejné příznaky, jaké lidé bez astmatu. To je horečka, kašel a dušnost. „Velký rozdíl je v tom, že většina lidí s COVID-19 nemá žádné nosní příznaky (rýma). Příznaky COVID-19 vychází pouze z dýchacích cest – bez kýchání a rýmy.“

Kdy má astmatik zavolat svému lékaři nebo vyhledat pohotovostní péči?

Největším signálem, kdy by měl pacient kontaktovat svého lékaře, je častější používání inhalátoru než kdy jindy. Další faktor je ten, že použití inhalátoru nemocnému nedodá obvyklou úlevu. Jestliže má pacient podezření na COVID-19, měl by zůstat doma a z domu si zavolat o pomoc – kontaktovat svého lékaře, nejbližší pohotovost nebo popřípadě krajskou hygienickou stanici.

Astma nezpůsobuje horečku, ale COVID-19 ano. Pokud se mi zhorší dýchací potíže, co mám dělat?

Vývoj příznaků typických pro nachlazení nutně neznamená, že jste infikováni koronavirem, existují i další viry, které jsou běžně mezi námi. Můžete však podniknout jistá opatření. Jestliže jste nemocní, rozhodně zůstaňte doma. Pokud se vaše příznaky zhorší, určitě kontaktujte svého lékaře.

Jaká další opatření bych měl přijmout, abych se ochránil před novým koronavirem?

Astmatici by se měli chránit stejně jako lidé bez astmatu a měli by dodržovat vládní nařízení spojené s COVID-19 – pravidelné mytí rukou, nedotýkat se tváře, nosu a očí a pokud je to možné, zůstat doma. Vyhněte se davům a nepodávejte si s nikým ruce, ani se neobjímejte. Dodržujte rozestupy, používejte jednorázové rukavice, dezinfekci na ruce a omezte hromadnou dopravu.

Věříme, že jsem vám článkem alespoň trochu vaše obavy zmírnili. Více podrobností vám jistě zodpoví váš lékař.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu