Jak náš životní styl přispívá k častým bolestem zad

Bolesti zad jsou asi nejrozšířenější civilizační nemoci, jenž si často způsobujeme sami způsobem svého života. Co můžeme zlepšit, aby nás bolesti zad obtěžovaly méně?

Zdravé nošení kabelek

Mnoho žen s sebou každý den nosí kabelku plnou nesmyslných věcí. Jistě, bez diáře, telefonu či deštníku se asi neobejdete, ale zápis z porady starý 3 měsíce a mnoho dalších dokumentů či přebytek líčidel mezi nezbytné věci asi nepatří.

Nošení kabelek pouze na jednom rameni, zvlášť pokud jsou opravdu těžké, způsobuje nerovnoměrnou a nepřirozenou svalovou zátěž. Nejlepší je batůžek nebo kabelko-batoh, ale pokud se kabelky vzdát nechcete, je nejlepší pořídit si tu, kterou můžete nosit i šikmo přes tělo.

Dlouhé sezení u počítače

Sezení u notebooku, stejně jako každá jiná dlouhodobá statická činnost pohybovému systému nevyhovuje. Skvělé je sezení s bederní opěrkou, která brání naší páteři „zhroutit se“ a pomůže vám osvojit si správné držení těla. Při dlouhém sezení je nutné udělat si nejméně 1x za hodinu pauzu alespoň na 5 minut, kdy se projdete a protáhnete.

Problematický notebook

Notebooky mají velmi často malou obrazovku, což nutí uživatele více se k ní naklánět. Z toho vzniká bolest zad, krční páteře i očí. Pomohou externí klávesnice a myš. Pracujete-li v leže nebo v polosedu na gauči, opět je vhodné se čas od času protáhnout, doporučuje se každých 45 minut.

Vhodný výběr matrace

Matraci, která tělu příliš nevyhovuje poznáte tak, že se k ránu opakovaně a dlouhodobě budíte s bolestí celého těla, záda nevyjímaje, jste ztuhlí a nevyspalí. „Správná“ matrace je ale pro každého jiná, takže výběr je těžký. Mělo by se vám na ní pohodlně ležet a ráno se na ní dobře probouzet. Určitým kompromisem jsou přírodní podložky, které dodatečně přidáte na postel.

Zbavte se stresu a negativních emocí

Jsou to záležitosti nenápadné a dlouhodobé, ale na celkový stav zad mají velký vliv. Negativní emoce totiž působí zvýšené napětí ve svalech. Dlouhodobě stres může způsobit zapříčinit i změnu držení těla a s tím související různé blokády páteře, které se stanou příčinou bolestí zad a hlavy.

Tak se držte našich rad a za chvíli už máte po bolesti!

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT