Jak poznáte, že vás trápí obsedantně kompulzivní porucha?

Každému se již určitě někdy stalo, že po odchodu z bytu vás najednou napadne, zda jste za sebou zamkli dveře nebo vypnuli plynový sporák. Někdo si kvůli těmto myšlenkám třeba i odskočil z práce. Takové jednání není ničím nenormálním, pouze vás to na chvíli rozhodí, ale dál to neřešíte. Ovšem na světě je mnoho lidí, kteří to nedokáží a podobnými myšlenkami se trýzní každý den 24 hodin. Ti už trpí duševní poruchou, které se odborně říká obsedantně-kompulzivní porucha (OCD), která se řadí k úzkostným poruchám, jako jsou fobie a úzkostné stavy. Postižení trpí nutkavými až chorobně se vnucujícími představami (obsesí), že se stane něco, co bude mít katastrofální následky.

Jak se tato porucha projevuje

Vtíravé myšlenky vyvolávají u člověka obrovskou úzkost a obavy, které je nemožné ignorovat. Aby se člověk vtíravých představ – obsesí zbavil, provádí mnohdy nesmyslné pohyby a rituály nazývané kompulze. Tím se napětí sice sníží, ale jen na krátko, a po chvíli se celý proces opakuje. Cyklus opakování závisí na závažnosti OCD. Intenzita se postupem času může zvyšovat a obavy člověka ovládnou na celý den a vyřadí ho z běžného života.

Konkrétní projevy

Dotírající myšlenky přicházejí každodenně i několikrát a často vznikají v konkrétních situacích, kterým se postižený začne vyhýbat. Například se na ulici vyhýbá kulatým poklopům na kanálech, nestoupá na čáry při chůzi po dlážděné chodbě i chodníku, nebo se vrátí, když mu přes cestu přeběhne černá kočka. Častým jevem je strach z možného nakažení se nějakou chorobou, takže se člověk s OCD snaží vyhnout kontaktu s bakteriemi. Proto provádí nekonečné očistné rituály jako je dlouhé a časté mytí rukou a těla, praní prádla, čištění domácnosti a nucení ostatních členů rodiny do nadprůměrné hygieny. Tento očistný kolotoč pak vede k podráždění a poškození pokožky, která se paradoxně stane vůči nákaze ještě zranitelnější.

Dalším typem obav je nesnesitelný strach ze zavinění nějaké katastrofy. Postižený permanentně kontroluje zamčení domu, vypnutí elektrických spotřebičů, v autě zatažení ruční brzdy atd. Permanentní kontrolování nakonec znemožní provádění běžných aktivit.

Příčiny vzniku obsedantně-kompulzivní poruchy

Jednoznačná příčina není známa. Na onemocnění se podílí řada faktorů, mezi nimi i genetická predispozice, výchova a prostředí v rodině. Častěji OCD postihuje perfekcionistické jedince, kteří si dělají nadměrné starosti, nebo mají problém s přijímáním kritiky. K rozvoji choroby přispívá i stresující životní styl.

Pokud OCD trpíte, je ideální možností začít s tím začít bojovat, zaměřit se na to, co děláte špatně a pomalu jednotlivé chyby odstraňovat. Pomůže vám velmi dobře i zkušený odborník.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu