Jak připravit své tělo na těhotenství

Existuje spousta návodů, co by těhotné měly a neměly dělat, od snížení příjmu kofeinu přes vyhýbání se měkkým sýrům až po nemanipulování s kočkolitem. Co byste ale měla dělat, nebo naopak nedělat, pokud se snažíte otěhotnět?

Kdy začít s přípravou na těhotenství

Pokud víte, že se chcete pokusit o početí, neexistuje jeden nejlepší čas, kdy na to své tělo a mysl začít připravovat. Vše je velmi individuální a záleží to i na vašem životním stylu. Někdy se můžete setkat s názory, že v ideálním případě je vhodné začít s přípravou svého těla a mysli už rok nebo alespoň šest měsíců předem. Ve skutečnosti ale i tři nebo dva měsíce jsou lepší než nic. Pokud je otěhotnění na vrcholu vašeho „seznamu úkolů“, můžete udělat hned několik věcí, abyste vytvořili co nejlepší podmínky pro početí a následné donošení miminka.

Mýty ohledně antikoncepce

Stále panuje mylná představa, že antikoncepce by se měla na nějakou dobu vysadit, aby se cyklus vrátil do normálu, a až pak je možné otěhotnět. Ve skutečnosti však, pokud antikoncepce nemaskuje základní poruchu ovulace, může mnoho žen po vysazení antikoncepce otěhotnět velmi rychle. Takže je nutné s tím počítat.

Sledujte svou ovulaci

K tomu, aby žena otěhotněla co nejdříve, je velmi užitečné věnovat zvýšenou pozornost době ovulace. Sledování ovulace lze provádět různými metodami.

  • Aplikace v telefonu – některé aplikace předpovídají, kdy budete mít ovulaci, na základě údajů, které poskytnete o svém menstruačním cyklu.
  • Testy pro předpovídání ovulace – tyto volně prodejné proužky testují moč a jsou jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak plodné dny zjistit.
  • Měření bazální teploty – pomocí specializovaného teploměru můžete každé ráno sledovat svou tělesnou teplotu a zjistit, kdy máte ovulaci. 

Prenatální vitamíny a jídelníček

Nejlepší doba, kdy případně užívat prenatální vitaminy, je před otěhotněním, nikoli až v době, kdy zjistíte, že jste těhotná. Jednou z jejich nejdůležitějších složek je folát neboli kyselina listová, která pomáhá správnému uzavření páteře plodu a zabraňuje rozštěpu páteře. To jsou procesy, ke kterým dochází ve velmi raných fázích těhotenství. Vitamíny nicméně užívejte s mírou a nenahrazujte jimi zdravou a pestrou stravu. Obvykle se doporučuje nízkosacharidová strava středomořského typu s větším množstvím zelené listové zeleniny.

Pravidelně cvičte

Doporučuje se 30 minut cvičení denně, a to pětkrát týdně. Fyzická aktivita zlepšuje kardiovaskulární zdraví, pomáhá při regulaci hmotnosti a odbourává stres, což jsou všechno pozitiva obecně, ale zejména tehdy, když se snažíte otěhotnět. Ve snaze o otěhotnění hraje roli též vaše váha, problémem může být nejen případná obezita, ale také podváha. Mimochodem u žen s nadváhou je po otěhotnění vyšší riziko potratu, těhotenské cukrovky i preeklampsie.

zdroj: freepik.com

Přestaňte kouřit

Kouření je známým rizikovým faktorem neplodnosti. Naše plicní buňky jsou od cév v plicích odděleny pouze jednou buněčnou vrstvou, takže vše, co do sebe dostaneme, například cigarety, se dostane do krevního oběhu a projde celým tělem. Všechny sloučeniny obsažené v cigaretovém kouři se nakonec usazují v celém těle, včetně vaječníků. Kouření cigaret tak může mít zásadní a škodlivý vliv na funkci vaječníků, kvalitu a počet vajíček.

Omezte kofein

Když se snažíte otěhotnět, nemusíte se vzdávat ranní kávy. Pokud si ale během dne dopřáváte větší množství šálků, možná byste je měla omezit. Bylo prokázáno, že konzumace 500 a více miligramů kofeinu denně, což odpovídá pěti nebo šesti šálkům kávy, má vliv na plodnost a potraty.

Zaměřte se na rodinnou anamnézu

Zdravotní problémy vaší rodiny se totiž mohou stát vašimi zdravotními problémy, nebo přinejmenším hrát určitou roli. Například některé druhy rakoviny, jako je rakovina prsu, vaječníků nebo děložního čípku a dělohy, mohou mít vliv na plodnost. Pokud víte, že máte nebo jste měli v rodině matku, sestru, tetu nebo babičku s touto nemocí, je důležité tuto informaci sdělit svému lékaři.

Na plodnost mohou mít vliv i další zdravotní problémy, jako je diabetes, hypertenze či poruchy srážlivosti krve. Znát tyto informace pomůže vašemu lékaři učinit informovanější rozhodnutí o určitých screeningových vyšetřeních, diagnostických testech a dalších postupech, které pomohou zmírnit nebo minimalizovat případné komplikace při otěhotnění nebo těhotenství. A hlavně se nestresujte, pokud se vám otěhotnění nepodaří tak rychle, jak jste si vysnila.

Zdroj: plannedparenthood.org, health.clevelandclinic.org, womenshealth.gov, marchofdimes.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu