Jak proudí vaše lymfa? Podívejte se na základní ukazatele jejího zdraví

Potraviny, ovzduší, kosmetika a mnoho dalších věcí kolem nás způsobuje, že se do těla každým okamžikem dostávají nebezpečné toxiny. Tělo je na takový problém připraveno a k odstraňování škodlivých látek používá kromě jiných také lymfatický systém. Když funguje správně, veškeré škodliviny jsou zneškodněny a pacient si pak udrží pevné zdraví.

Jak funguje lymfatický systém?

Vše je založeno na spolupráci lymfatických cév, lymfatických uzlin a některých orgánů. Cévy nejprve nesou tekutinu, která se nazývá lymfa, a to po celém vašem těle. Ta se poté stará o udržení hladiny tekutin v těle, absorbuje tuky z trávícího traktu, chrání tělo před bakteriemi, viry a parazity, a nakonec transportuje odpadní látky směrem k uzlinám.

Čističem lymfy jsou již zmíněné lymfatické uzliny, které se nacházejí například v podpaží, tříslech, u krčních cév, na hrudníku a dalších místech. Po filtraci se lymfa opět dostává do celého těla a proces opakuje. Společně s orgány, jako je slezina, brzlík nebo mandle filtruje vysoké množství škodlivin a chrání tělo před závažnějším onemocněním, jak tvrdí klinika Cleveland Clinic.

Problémy lymfatického systému

Ne vždy ale tento proces funguje správně. Odborný článek od Ministerstva zdravotnictví státu Victoria v Austrálii upozorňuje, že i lymfatický systém může mít své poruchy. Zejména se jedná o Crohnovu chorobu, Hodgkinovu chorobu, různé druhy infekcí nebo například angínu.

Oteklé lymfatické uzliny způsobují především závažnější infekce, záněty a rakovina. Mononukleóza, HIV a streptokok jsou nejvážnějšími zdravotními problémy, které lymfu ohrožují.

Kdy potřebuje lymfa pomoci?

Hlavním ukazatelem nesprávné funkce je především extrémní únava. Výjimkou nejsou ani větší otoky, které nemizí a obtěžují vás při běžných činnostech. Preventivně se proto snažte zabránit kontaktu chemických látek se svým tělem, ať už z potravin či kosmetiky, hodně pijte a věnujte pozornost dostatku pohybu. Při dlouhodobé únavě neváhejte navštívit svého lékaře.

Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov, Clevelandclinic.com, Betterhealth.vic.gov.au

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu