Jak se vyhnout nehodám a zraněním při epileptickém záchvatu?

Život s epilepsií není rozhodně žádnou procházkou růžovým sadem. Postižený člověk touto nemocí je často omezován mnoha faktory, co vyvolávají životu nebezpečné záchvaty. Jaké věci vám pomůžou zmírnit nehody při vyvolaném epileptickém záchvatu?

Seznamte své okolí s vaší diagnózou

Nikdy nevíte, kdy nebo kde vás epileptický záchvat zasáhne. Proto je dobrým nápadem lidem ve vašem okolí říct o vašem zdravotním stavu, seznámit je s tím, co se může stát a co mohou udělat, když se záchvat objeví. Členové rodiny, spolupracovníci, lidé v tělocvičně – každý, s kým se denně setkáváte, by měl vědět, co vás může potkat.

Zmírněte své pády

Plyšový koberec se spoustou polstrování je bezpečnější volbou než dřevěné podlahy nebo dlažba. Měkká podlaha váš potenciální pád může zmírnit. Přistáním na měkkém povrchu tak můžete předejít spoustě zranění. Dejte si také pozor na kusové koberce, o které můžete snadno zakopnout.

Odstraňte skleněný nábytek

Pád na skleněný nábytek nemusí dopadnout zrovna šťastně. Můžete se o rozbité sklo poranit. Proto volte bezpečnější nábytek do bytu či domu.

Pozor na nepořádek

Někdy méně znamená více – na mysli máme bytovou dekoraci. Přeplněný dům nebo pracovní plocha může být nebezpečnou zónou. Pořizujte pouze nábytek, který skutečně potřebujete. Různé kabely od spotřebičů, prodlužovací kabely, misky pro domácí mazlíčky či hračky vašich ratolestí umístěte tak, aby byly co nejvíce kryté.

Ostré rohy jsou nebezpečné

Abyste se vyhnuli nárazu na ostré rohy stolů nebo jiného nábytku, opatřete je měkkými dětskými pojistkami. Televizi, počítač a další podobné předměty zajistěte tak, aby na vás nespadly.

I koupelna vás může ohrozit

Mezi další velmi nebezpečná místa patří tvrdé a mokré povrchy koupelny. Na dno vany a podlahu sprchy položte neklouzavé podložky. Pokud je to možné, využívejte pouze sprchu, ve vaně se můžete lehce utopit – i v deseti centimetrech vody. Udržujte odtoky čisté, aby voda mohla odtékat. Můžete také použít sprchové křeslo a ruční vodní trysku.

Čtenáři doporučují: Pálení žáhy. Ten nepříjemný pocit, který postihuje mnoho z nás. Co jíst, abyste jí předešli?

Nezamykejte se

V dnešní době je to docela riskantní, ale díky tomu se k vám dostane pomoci od druhých. Také se ujistěte, že se vaše dveře otevírají směrem do chodby, a ne do místnosti.

Vyvarujte se otevřeného plamene

V kuchyni buďte zvlášť opatrní. Plyn nebo otevřené plamenové varné povrchy, jako je gril, by mohly způsobit požár, pokud byste o ně zavadili během záchvatu. Mikrovlny jsou nejbezpečnější volbou. Nebo můžete zkusit i elektrický sporák. Při vaření používejte vždy zadní hořák na sporáku. To platí i pro svíčky – jistě, jsou kouzelné a dodají bytu úplně jinou atmosféru, ale při záchvatu je lehce můžete srazit k zemi, a způsobit tím požár.

A jak předcházíte vy zraněním při epileptickém záchvatu? Máte další zajímavé tipy, které by naše čtenáře mohly zajímat? Pošlete nám je adresu [email protected].

Bezpečnosti i na zahradě

Buďte obezřetní i při práci na zahradě a u jiných dalších praktických koníčků. Pořiďte si sekačku na trávu, která se zastaví, jakmile pustíte rukojeť. Poohlédněte se po elektrickém nářadí, které se také samo vypne při odložení.

Buďte proaktivní

Každý den je třeba podniknout základní kroky. Nejdůležitější je nosit lékařský náramek, který oznamuje, že máte epilepsii. Dodržujte také zdravý spánek, správnou a včasnou medikaci a nepijte alkohol.

Je důležité se pořádně na záchvaty připravit i během doby mimo domov. Rozhodně nikdy nechoďte na žádné výlety sami. Nikdy totiž nevíte, kdy vás záchvat přepadne.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu