Jak se zbavit zaseknuté rybí kosti v krku?

Náhodné požití rybích kostí je velmi běžným problémem. Některé ryby mají kosti malé a ostré a snadno v krku uvíznou. Pokud se tak stane, je to bolestivé a děsivé. Zkuste nepropadnout prvotní panice, k odstranění kosti vám mohou pomoci i běžné věci, které máte v domácnosti.

Jak se kůstka v krku projevuje?

Když máte v krku kost, pravděpodobně to cítíte. Může se ale také objevit pokašlávání, obtížné polykání a plivání krve. Mezi ryby, u kterých je největší riziko uvíznutí kosti patří kapr, štika, pstruh a losos.

A jak kost odstranit doma?

Žvýkejte marshmallows! Může to znít divně, ale právě to vám může kost z krku odstranit. Bonbon žvýkejte tak dlouho, než změkne, a pak jej spolkněte celý najednou. Lepkavá sladká hmota může k sobě přilepit i kost a vzít ji s sebou do žaludku. Používá se také olivový olej. Jestliže máte v krku kost, zkuste spolknout 1 až 2 polévkové lžíce oleje. Ten pokryje výstelku krku a kost samotnou, což vám usnadní její spolknutí.

Další domácí metody

Zkusit lze také kost vykašlat. Několikrát pořádně zakašlejte. Je možné, že prudké stahy jícnové trubice kost vytlačí, a tím ji uvolní. Někdo nedá dopustit na banán. Je to velmi podobná metoda jako žvýkání marshmallows. Vezměte si do úst větší kus banánu a mějte ho v puse alespoň minutu, aby nasákl slinami. Pak jej celý najednou spolkněte.

Je libo chléb s vodou či ocet?

Chléb namočený ve vodě je klasickým způsobem, jak lze z krku uvolnit jakékoli zaseknuté jídlo. Chleba namočte asi na minutu do vody, potom si vezměte velké sousto a celé je spolkněte. Sousto je těžké a svou vahou může stáhnout kost dále do žaludku. Ocet zase pomáhá svou vysokou kyselostí. Právě kyselý ocet může kost narušit, a ta se tak stane měkčí a snáz se spolkne.

Kdy navštívit lékaře?

Většina lidí, kteří se dostaví k ošetření u lékaře, v krku žádnou kost nemá. Jak jsme popsali výše, krk je jen podrážděný a poškrábaný. Ovšem za předpokladu, že je ovlivněno i dýchání, je na místě okamžitá návštěva pohotovosti. Kost se může zaseknout v jícnu nebo kdekoli jinde v zažívacím traktu, a to představuje vážné zdravotní nebezpečí. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte bolest na hrudi, otok, nadměrné slinění nebo neschopnost jíst či pít!

Jak lékař pomůže?

Lékař má samozřejmě k dispozici nástroje, kterými se dostane hluboko do vašeho hrdla a odtud speciální pinzetou kost vytáhne. Jestliže ale kost nevidí, musí provést takzvanou endoskopii. Endoskop je dlouhá flexibilní trubice s malou kamerou na konci. Kromě toho, že zobrazí, kde se kost nachází, pomůže také k zatlačení kosti do žaludku nebo naopak k jejímu extrahování.

Doctor gastroenterologist with probe to perform gastroscopy and colonoscopy

Věnujte proto pozornost prevenci! Větší riziko je u malých dětí, starších lidí a lidí se zubními náhradami. Nebo si pro jistotu kupte místo ryby filé. To vás zaručeně ochrání před jakýmikoli komplikacemi!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu