Jak se zbavit zimní deprese? Máme pro vás pár tipů


Tak už je tady zase zima. Mnoho z nás se na ni těšilo, spousta lidí milují pohled na orosené trávníky a námrazu na stromech. Jsou ale i ti, kteří s příchodem každé zimy začnou mít příznaky letargické účinky sezónní afektivní poruchy a potřebují trochu povzbudit. Jak byste to tedy měli řešit? Nejdůležitější, je odstartovat svou změnu na tom, co si nakládáte na talíř.

Vsaďte na omega-3 mastné kyseliny

Stejně jako je omega 3 považována za prospěšnou pro zdravé fungování mozku, tak je také často spojována s vaší náladou, zvláště pokud jde o potlačování negativních emocí, jako je stres a úzkost. Mastné kyseliny, jako je omega 3, slouží jako stavební kameny pro molekulu tryptofanu – aminokyseliny, které jsou důležité pro produkci serotoninu. A také obsahují životně důležitý neurotransmiter spojený se štěstím, který pomáhá bojovat proti depresi a snižovat úzkost.

Mastné ryby – losos, makrela a sardinky – jsou plné nejen omega 3 mastnými kyselinami, které zlepšují náladu, ale mají také vysoký obsah vitaminu D. Ten pomáhá neurotransmiterům přijímat více serotoninu (hormonu štěstí), zatímco omega 3 reguluje přeměnu esenciální aminokyseliny tryptofanu na serotonin.

Udržujte svá střeva zdravá

Střevo se často označuje jako druhý mozek a hraje velkou roli v tom, jak projevujeme své emoce. Špatné zdraví střev a nízká populace zdravých bakterií ve střevech souvisí s depresí. Přelidnění škodlivých bakterií ve střevech může ovlivnit náladu. Pro růst zdravé populace střevních bakterií navrhujeme jíst širokou škálu zdravých rostlinných potravin, které obsahují vysoké množství nerozpustné vlákniny, jako je kysané zelí, kimči a kefír.

Probiotické potraviny, pomáhají posilovat dobré bakterie ve střevě a zlepšovat trávení. A co další zdravé jídlo? Jablka. Jedno jablko denně zvýší rozmanitost vašeho střevního mikrobiomu a může obsahovat až 100 milionů bakterií.

Vitamin D

Vitamin D je obsažen hlavně ve slunečním světle. Téměř okamžitě vytváří spojení mezi nízkou hladinou vitaminu D a sezónní afektivní poruchou – obojí nastává, když je naše vystavení slunečnímu záření minimální.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D?

  • únava,
  • špatná imunita,
  • bolest kloubů,
  • bolest svalů,
  • špatná nálada,
  • špatná hustota kostí.

Jíst hodně listové zeleniny, vajec, hub, konzervovaného tuňáka, ústřic, sardinek a tofu vám zajistí dostatek vitaminu D. Zvažte však také produkty obohacené vitamínem D, jako jsou mléko, jogurt a cereálie.

Jezte zeleninu a ovoce

Listová zelená zelenina, jako je špenát a kapusta, má nízký obsah kalorií, přesto však obsahuje mnoho klíčových vitamínů a minerálů, včetně folátu – vitaminu B, který ovlivňuje neurotransmitery, co jsou odpovědné za vaši náladu. Pokud pociťujete deprese, může to být také kvůli zvýšené hladině enzymu zvaného monoaminooxidáza, což vede k nižším hladinám serotoninu a dopaminu. Konzumace stravy s vysokým obsahem ovoce a zeleniny může snížit hladinu tohoto enzymu a snížit pravděpodobnost vzniku deprese.

Buďte aktivní

Každodenní hodinová procházka uprostřed dne je užitečná jako léčba pro zvládnutí zimní deprese. I když je zima a ven se vám nechce, uvidíte, že jak se vrátíte z procházky do vyhřátého domova, budete se cítit opravdu blaženě. Doporučujeme nazout kvalitní boty a vyrazit do lesa, který vás dokáže nabít pozitivní energií. Ta čistota, klid a samota je nejlepší cestou, jak regenerovat myšlenky.

Světelná terapie

Jak je známo – kam nemůže slunce, tam chodí lékař. Světelná terapie pomocí lampy je účinná při každé sezónní depresi. Každý den na sebe můžete nechat působit světlo z lampy až 2 hodiny. Světelné boxy vydávají velmi jasné světlo, které je nejméně 10krát silnější než běžné domácí a kancelářské osvětlení.

Věnujte se novému koníčku

Udržování mysli aktivní může odvrátit příznaky zimní deprese. Může to být cokoli, například zpěv, pletení, malování, vedení deníku nebo psaní blogu. Důležité je, že se máte na co těšit a soustředit se. V posledních letech se rozmohly mandaly – omalovánky pro dospělé, které poskytují možnost kreativního myšlení a soustředění se pouze na barvy a jejich kombinace.

Nedejte zimní depresi šanci.

Zdroje: naturalhealthmagazine

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu