Jak se žije s amyotrofickou laterální sklerózou? Příběh muže, kterému život usnadňují nové technologie

Tuckerovi bylo 44 let, když se u něj náhle začala projevovat amyotrofická laterální skleróza. Z ničeho nic při běžné chůzi klopýtal, nemohl hrát na svou oblíbenou kytaru a celkově se zhoršila jeho pohyblivost. Manželka jej tedy vzala na vyšetření k lékaři – a diagnóza byla jasná.

Muži dávali lékaři maximálně 5 let života. To se psal rok 2004. Dnes muž stále žije a díky stále se zlepšujícím moderním technologiím se jej daří držet při životě. A co víc, život jej může zase i těšit.

Od holí, přes invalidní vozík, až po úplné ochrnutí

Zpočátku si Tucker při chůzi pomáhal berlemi, postupem času už byl upoután na invalidní vozík a od roku 2010 je zcela připoután na lůžko. Nemůže už sám chodit, dýchat, jíst ani mluvit. Jak nemoc postupovala, stával se muž stále více nemohoucím, i když psychicky stále plně vnímal. Rodina se snažila co nejvíce o nemoci zjistit, jenže příčiny tohoto onemocnění nebyly nikdy zcela vysvětleny. I lékaři sami byli bezmocní.

Bez technických vymožeností by se neobešel

Po téměř patnácti letech muž stále žije – a prostřednictvím počítače může i komunikovat. Počítač ovládá totiž svýma očima. Moderní technologie mu život velmi ulehčují, takže i když svůj boj už nikdy nemůže vyhrát, může být i nadále se svou rodinou.

Čtěte také: Chlapec během pár hodin z plného zdraví ochrnul, pojišťovna potřebnou rehabilitaci zcela neuhradí.

Tucker má stále plně vyvinutou psychiku jako každý jiný člověk, rozumí všemu, co se kolem něj děje, a díky počítači může nejen komunikovat, ale i umělecky tvořit.

zdroj: Instagram/nord_rare

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT