Jak si doma ulevit od bolesti zubů? Než sáhnete po lécích, zkuste třeba hřebíček

Bolest zubů je strašákem snad každého z nás, ať už se jedná o nepříjemné pulzování nebo silnou bolest, která vás nutí bouchat hlavou o zeď. Je zřejmé, že dřív, nebo později se k zubaři prostě vydat musíte, ale mezitím si od bolesti můžete pomoci i tím, co máte doma.

Hřebíček

Hřebíček obsahuje aktivní složku eugenol, který má silnou antibakteriální, protizánětlivou sílu a může pomoci zmírnit bolesti zubů. Stačí vložit hřebíček do úst tam, kde se nachází bolestivý zub a pomalu kousat, aby došlo k uvolnění oleje z hřebíčku. Jeho chuť není nijak zvlášť dobrá, je hořká a vyvolává pocit plivání. Zkuste to ale vydržet alespoň 4 minuty, a poté dutinu ústní vypláchněte. Alternativou může být zakoupený hřebíčkový olej, který si aplikujete na vatový tampónek a vložíte ho na postižené místo.

Teplá slaná voda

Víte, že teplá osolená voda se používá při bolestech v krku? A nejenom to, je skvělým pomocníkem při bolestech zubů. Do sklenice o objemu dvě deci nalijte teplou vodu, přidejte půl lžičky soli a rozmíchejte. Roztokem si pak vyplachujte dutinu ústní. Slaná voda odvádí tekutinu z tkání postižené oblasti a snižuje nepříjemný tlak, pokud se vám vytvořil váček plný hnisu.

Česnek

Podobně jako hřebíček, i česnek obsahuje látky, které přirozeně bojují proti bolestem – konkrétně allicin, látka, která má antibakteriální vlastnosti. Ten se uvolňuje, jakmile se česnek nakrájí nebo rozdrtí, působí proti mikrobiálním patogenům a může pomoci zastavit infekce.

Guava

Listy guavy mohou inhibovat specifické bakterie vyskytující se v ústech, například Staphylococcus aureus, a vyznačují se antimikrobiální aktivitou. Využívají se při zubním kazu a zánětu dásní, ovšem hojí i vředy nebo afty v ústech. Listy stačí žvýkat do doby, než ucítíte, jak se z nich uvolňuje šťáva.

I v případě, že bolest ještě není natolik intenzivní, že vám od ní pomohou zmíněné rady, je zásadní včas navštívit vašeho zubního lékaře.

Léky

Protizánětlivá analgetika, jako je ibuprofen, jsou v tomto případě nejlepší, protože bolest obvykle způsobena zánětem. Pokud je z nějakého zdravotního důvodu nemůžete, postačí vám lék obsahující paracetamol.

Znáte ještě jiné vychytávky, které vám od bolesti zubů uleví?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu