Jak si poradit, když začne dítě zvracet?

Udělalo se vašemu dítěti nevolno a zvrací? Naštěstí tyto situace jsou u dětí zcela běžné, a tak, jak rychle se objeví, tak i rychle zmizí. Mezi běžné příčiny patří žaludeční viry a někdy i otrava jídlem. Poradíme vám, na co si dát pozor, jak se s nemocným zacházet a kdy vyhledat lékaře.

Známky dehydratace

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, je sledovat dehydrataci dítěte. Ta je u dětí mnohem častější než u dospělých. Všímejte si toho, jestli je vaše dítě unavené, má sucho v ústech, málo slz při pláči, jestli je jeho pokožka studená a na toaletu chodí méně než kdy jindy. Při dehydrataci je i moč tmavší než obvykle.

Chcete-li zabránit a zmírnit účinky dehydratace, zkuste přimět své dítě k pití – zvláště když neustále zvrací. Dávejte mu vodu, sportovní nápoje nebo můžete vyzkoušet i různé orální rehydratační roztoky. Poté, co se vyzvrací, začněte s malým množstvím – pár polévkových lžic každých pár minut. Postupem času množství zvyšujte.

Tekutá strava

Jakmile se žaludek vašeho dítka trochu uklidnil, můžete začít s podáváním tekuté stravy – nejlepší jsou čisté vývary, brusinková šťáva či jablečný džus.

Léky

Zvracení u dětí obvykle za krátký čas zmizí. Nejlepší je počkat. Volně dostupné léky na zvracení se dětem nedoporučují. Nejčastější příčinou je virus, který je vůči těmto lékům odolný. Klíčem jsou spíše tekutiny.

Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Kdy zavolat lékaře?

Je na čase vyhledat lékařskou pomoc, pokud:

  • Je-li dítě mladší než 12 týdnů a zvrací víc než jednou.
  • Vykazuje známky dehydratace nebo máte podezření, že snědl nebo vypil jedovatou látku.
  • Jedná zmateně, má vysokou horečku, bolesti hlavy, vyrážky, ztuhlý krk nebo bolesti žaludku.
  • Zvrací krev nebo žluč.
  • Je těžké ho probudit, zvrací déle jak osm hodin.

Je lepší nic nepodcenit a lékaře vyhledejte vždy, pokud si nejste jisti stavem vašeho dítěte.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu