Jak si ráno nastartovat den?

Snídaně je základ každého dne. Co si dát ráno, abyste se během celého dopoledne cítili plní energie? Tyto 3 tipy jsou snadné na přípravu, a i v ranním shonu je zvládne každý!

Ať vám to myslí!

Ano, co jiného si po ránu dát než výborné müsli. Ale pozor! Žádné nesmysly z obchodů k tomu potřebovat nebudete – domácí müsli je lahodné, a připravené přesně podle vaší chuti. Upečete si ho jednoduše v troubě – smíchejte ovesné vločky, semínka, oříšky a kousky ovoce, které spojíte například Salkem nebo medem. Za 20 minut máte několik dóz křupavé pochoutky, kterou si ráno nalámete do teplého mléka nebo jogurtu.

Teplo především!

Známe to všichni – ráno se cítíme křehcí, a z postele se nám dvakrát nechce. Vidina studeného mléka, ke kterému si dáte ještě chladnější jogurt vás neláká? Například tradiční čínská medicína hovoří jasně – první jídlo dne by mělo člověka zahřát, aby se nastartoval a načerpal energii. Uvařte si dobrý čaj, a v mezičase si nachystejte snídani v podobě polévky, kterou jste si den předem uvařili. Zeleninová, rýžová či rychlá polévka z ovesných vloček, česneku a vajíčka, vás zahřeje na těle i duši. A den může začít!

Lovci a sběrači

Lovci si po ránu naservírují poctivou vaječnou omeletu, která jim zajistí, že nebudou mít již po půl hodině hlad. Doplňte ji čerstvou zeleninovou šťávou, ideálně mrkvovou, ať i vaše tělo zjistí, že se o něj staráte. A sběrači? Ti se s chutí pustí do směsice piniových, vlašských a lískových oříšků, do kterých si nasypou například burisony, rozinky pro zahřátí, a kousky švestek pro podporu střevní peristaltiky. Pro mlsouny doporučujeme zalít směs medem.

Jak je to vlastně s kávou?

Mnoho z nás si myslí, že káva po ránu nás nabudí a dodá potřebnou energii. Budete se asi divit, ale opak je pravdou! Káva působí jen jako takové „placebo“, jelikož její ranní povzbuzující účinek je všeobecně rozšířená fáma. A také hlavně proto, že káva vytváří závislost, a proto se můžete ráno cítit tak, že ji opravdu potřebujete – a po jejím vypití se cítíte zase skvěle. Zkuste ji raději vyměnit za teplou vodu s citronem!

Vyberte si vhodnou snídani i vy. Nezapomeňte, že nejlépe chutná, když si dopřejete častou změnu, takže si už večer nachystejte, po čem v ranním spěchu sáhnete. Dobré ráno, krásný den!

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT