Jak si udržet zdraví kostí?

Stejně jako u většiny aspektů našeho zdraví hraje strava a cvičení obrovskou roli. V podstatě to znamená jíst potraviny dobré pro podporu kostí, zvýšit příjem prospěšných živin a vitamínů a pravidelně cvičit.

Zaměřte se na svou stravu

Zdravá strava je nezbytná, zejména pokud jde o prevenci a léčbu osteoporózy; stav, který každý rok způsobí přibližně 500 000 zlomených kostí. Podle předního odborníka na přírodní zdraví Jayneyho Goddarda pomůže rostlinná strava bohatá na celé potraviny ohromně: „Drtivá váha vědeckých důkazů ukazuje, že tento způsob stravování nejvíce podporuje zdraví. Konzumujte čerstvé ovoce, zeleninu a fazole a vyvarujte se zpracovaných potravin, bílé mouky a rafinovaných cukrů. “

Snižte stres

Chronický stres si nejenom vybírá obrovskou daň na našem celkovém zdraví, ale je také špatný pro vaše kosti. Vzhledem k tomu, že stres způsobuje zvýšení našich hladin kortizolu, zvyšuje se riziko zlomenin. I když nemůžeme nutně eliminovat všechny zdroje stresu, je důležité najít způsoby, jak jej snížit a naučit se ovládat reakci na stresové situace.

Cvičení

Cvičení by mělo být prioritou pro všechny aspekty vašeho zdraví a pohody, a je také nesmírně prospěšné pro vaše zdraví kostí. Pokud jsou vaše kosti zatím bez bolestí, vybírejte cvičení, která vás baví, a pravidelně je opakujte. Pokud jsou vaše kosti osteopenické (máte nižší hustotu kostí, než je obvyklé), pak bude prospěšné použít kombinaci posilovacích cvičení a silového tréninku.

Nakonec, pokud jsou vaše kosti již osteoporotické (byla vám diagnostikována osteoporóza), cvičení by mělo být stále prioritou, buďte opatrní, aby vám cvičení, kterých se účastníte, nezpůsobila další poškození těla.

Potraviny pro zvýšení hustoty kostí

Jíst zelené odrůdy, jako je listová zelenina, brokolice, kapusta a růžičková kapusta, je skvělý způsob, jak začlenit vitamín K do vaší stravy, což pomáhá budovat silné kosti. Na zdraví vašich kostí nemá vliv pouze to, co jíte, ale také to, co pijete. Bublinkové nápoje, způsobují, že kvůli vysokým hladinám fosforu ztrácíme vápník z kostí. Udržujte je tedy na minimu, místo toho se rozhodněte pro čistou vodu.

Vitamíny nezbytné pro zdraví kostí

Vitamin C

Potraviny pro hojení kostí, které jsou bohaté na vitamín C, jsou klíčem k udržení odolnosti a pružnosti kostí. Takže si naložte ovoce a zeleninu, jako jsou bobule, citrusy, papriky a rajčata.

Hořčík

Hořčík pracuje společně s vitaminem D při udržování zdraví kostí a také pomáhá vstřebávání vápníku. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří pšeničné klíčky, pohanka, rozinky a fazole (zejména adzuki, cizrna, hrášek černooký a čočka). Pokud vás zajímá, které ořechy jsou dobré pro kosti, zásobte se mandlemi, kešu ořechy a para ořechy.

Vápník

Naše těla používají vápník k vytváření zdravých kostí a zubů. Podle nutriční terapeutky jsou některé sýry, jako jsou švýcarské a čedarské typy, velkým zdrojem vápníku, stejně jako petržel, artyčoky, sušené švestky, dýňová semínka a pivovarské kvasnice.

Zdroje: naturalhealthmagazine

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu