Jak si zajistit šťastný život i po přechodu? Je to snadné!

V současnosti mají ženy o třetinu delší život než před sto lety. Jenže o tom ženské hormony neví, a kolem padesátky začnou z organismu mizet. Co s tím, abyste jako žena náhle nezestárla? A co o období přechodu (klimaktéria) soudí odborní lékaři?

Proč mají ženy v období klimaktéria potíže?

Kolem padesátého roku přestávají fungovat vaječníky a v těle tak nastává nedostatek ženských pohlavních hormonů. Asi 1/3 žen žádné potíže nemá, jen zkrátka přestanou menstruovat. U ostatních žen je klimaktérium provázeno nejrůznějšími obtížemi. Ženské hormony ovlivňují mnoho orgánů, takže když chybí, spoustu věcí přestává fungovat.

Jaké jsou nejčastější obtíže?

K prvním příznakům klimaktéria patří nepravidelná menstruace. Až 70 % žen trpí návaly horka a chladu, nočním pocením, časté je vysychání sliznic, ztráta chuti na sex, přibývání na váze, ale především dochází ke změnám nálad směrem ke smutku a napětí.

Hormonální substituce

Pokud jsou příznaky klimaktéria opravdu silné, je nejlepší léčbou hormonální substituce ženským hormonem estrogenem. Její účinnost se pohybuje okolo 90 % a nástup účinku je rychlý, v řádu pár dnů.

Hormony lze užívat v podobě tablet, náplastí, gelu či spreje. Sprej se dá nejlépe dávkovat, působí i na kůži zpocenou nebo namazanou krémem.

Užívání přírodních preparátů

Přírodní látky nikdy nemohou nahradit chybějící ženské hormony, ale mohou pomoci mírnit obtíže. Nejčastěji ženy užívají fytohormony, které jsou obsaženy v některých doplňcích stravy a v léčebných přípravcích na přírodní bázi. Účinné látky obsahuje například ploštičník hroznatý, sója nebo červený jetel. Fytohormony mají příznivý vliv na fyzické i psychické potíže ženy, dobře též působí na kardiovaskulární systém.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu