Jak správně vyčistit a vydezinfikovat bavlněnou roušku na obličej?

Od té doby, co vláda nařídila nosit na obličeji jakoukoliv ochranu, aby se zabránilo šíření kapének, se roušky staly doslova hitem a módním doplňkem, které zaplavují sociální sítě. Jenže málokdo si uvědomuje, že roušky musí pravidelně dezinfikovat. Jak ale zajistíte, aby vaše rouška opět plnila ochranou funkci?

Roušky musíte dezinfikovat

Nespočet lidí v republice se pustilo do výroby podomácku vytvořených roušek z bavlny. Ty jsou pro nás teď důležité, neobejdeme se bez nich, a je nepředstavitelné, že bez pokrývky obličeje si zajdete nakoupit. Jenže rouška by se měla po každém použití dezinfikovat.

Vysoká teplota zničí bakterie

Roušku můžete vložit do pračky spolu s pracím prostředkem, perte ji na nejvyšší stupeň teploty a sušičku nastavte na vysokoteplotní cyklus. Abyste si byli jisti, můžete ještě roušku vyvařit zvlášť v hrnci a vyžehlit. Pozor byste si měli dávat také tehdy, když se pouštíte do praní oblečení, které nosila osoba nakažená koronavirem – je zapotřebí dodržovat jisté zásady.

  • Při manipulaci se špinavým prádlem nemocné osoby používejte jednorázové rukavice.
  • Špinavé prádlo nemocné osoby lze prát s předměty jiných lidí.
  • Snažte se špinavé prádlo nenatřásat a moc se jím neprobírejte.
  • Poté také své oblečení, které jste měli při manipulaci s oblečením nemocné osoby, vyperte a vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem.
  • Jednorázové rukavice vhoďte do koše, který je speciálně určený pro infekční odpad a ihned si umyjte ruce.

Jak často je potřeba roušku dezinfikovat?

Pokaždé, když si ji vezmete na sebe. Nikdy nevíte, s jakými bakteriemi se rouška dostala do kontaktu. Ideální je si pořídit hned několik roušek, které postupně budete dezinfikovat. Jestliže používáte ústenky jednorázové, po každém použití je vyhoďte do koše.

Roušky nebo cokoliv jiného, co vám zakryje ústa a nos noste pokaždé, když jdete ven, byť jen vynést odpadky do popelnice.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu