Jak zhubnout, pokud vás trápí onemocnění štítné žlázy?

Sníženou funkci štítné žlázy neboli hypotyreózu často provází také nadbytečná kila. Kvůli tomu se tak hubnutí stává složitějším, to však neznamená, že byste to měli rovnou vzdávat. I s tímto onemocněním totiž můžete dosáhnout své vysněné váhy. Je však třeba vědět, jak o své tělo pečovat, aby se vám nežádoucích kil podařilo zbavit.

Důležitý je jídelníček

Při onemocnění hypotyreózou nelze sestavit přesný jídelníček, který by vám ulevil od problémů, co s touto nemocí souvisí. Ovšem můžete svůj metabolismus ovlivnit určitými potravinami, proto je důležité zaměřit se na skladbu svého jídelníčku. Nejzásadnější je zdravá strava a příjem jídel, které mohou zrychlit váš metabolismus.

Při snížené funkci štítné žlázy má tělo nedostatek jódu, je tedy vhodné do jídelníčku zařadit potraviny, které budou kvalitním zdrojem tohoto minerálu. Především mořské plody a ryby, ty navíc obsahují potřebné omega-3 mastné kyseliny. Pro hubnutí je důležité omezit živočišné tuky na minimum. Konzumujte tedy jen libové maso, pokud máte rádi mléčné výrobky, nahraďte je jejich nízkotučnou variantou. Namísto živočišných tuků do svého jídelníčku zařaďte raději rostlinné oleje.

Nevhodné potraviny

Mezi potraviny, kterým byste se měli vyhnout, patří hlavně strumigeny. Ty totiž negativně ovlivňují činnost štítné žlázy. Mezi nejsilnější strumigenní suroviny patří sója a výrobky z ní. Velký obsah těchto látek má také růžičková kapusta, květák, kedlubny a zelí. Konzumovat byste neměli ani velké množství špenátu, rajčat, či cibule. Z řad ovoce pak raději vynechte především jahody a broskve.

Ovlivnit funkci štítné žlázy může také lepek, cukry a smažené jídlo – proto je třeba dbát především na zdravé stravování. Pokud máte pocit, že se bez sladkého neobejdete, konzumuje hlavně potraviny s nízkým glykemickým indexem. Z těch se totiž cukry uvolňují do těla pomalu, zabraňují tak častému pocitu hladu a chuti na sladké.

Pravidelný pohyb

Pokud chcete opravdu zhubnout, neobejdete se bez pravidelného pohybu. Zařaďte proto do svého denní plánu aerobní cvičení, tím rozhýbete svaly, což povede ke zrychlování metabolismu. Stejně tak jsou však důležité i posilovací cviky, díky nimž vybudujete svalovou hmotu. Pokud se necítíte na velké sportování, stačí začínat zlehka. Skvělé možnosti nabízí například jóga. Tu totiž zvládnou i začátečníci, a navíc lze najít konkrétní jógové pozice, které podporují činnost štítné žlázy.

Při hypotyreóze je pro hubnutí nejdůležitější právě zdravý životní styl, a to poměrně striktně. Kromě vyváženého jídelníčku a pravidelného pohybu nezapomínejte ani na pitný režim. Nejlepší jsou bílé a zelené čaje nebo voda s citrónem. Tyto nápoje totiž také napomáhají se zrychlováním metabolismu.

Zdroje: everydayhealth.com

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu