Jak zvládnout noční pomočování u dětí?

Noční pomočování je běžnou záležitostí v útlém dětském věku. Většina dětí se do tří let věku počůrává téměř každou noc, protože neumí ovládat sebekontrolu nad močením. Tato sebekontrola u někoho trvá déle, proto je přirozené, že těmito nočními nehodami trpí i děti, které jsou o něco málo starší. Jak si s jejich nočním močením poradit?

Buďte dítěti oporou, ne nepřítelem

Základním klíč ke zvládnutí nočního pomočování je, aby dítě ve vás mělo oporu. Mnoho rodičů má za to, že jim to děti dělají schválně a jsou líné dojít na toaletu. Ale není tomu tak. Možná se budete divit, ale noční pomočování je obvykle známkou emocionálního nebo fyzického problému. Dítěti vysvětlete, že je to normální, velmi časté, a že se to brzy spraví.

Mluvte s dítětem o svých zkušenostech z dětství

Počůraná postel je noční můrou v mnoha rodinách. Pokud jste i vy trpěli nočními nehodami, promluvte si o tom se svým dítětem. Pomůže mu vědět, že z toho lidé vyrostou. Navíc se nebude cítit tak trapně a osaměle.

Co stojí za nočním počůráváním?

Hned několik věcí může vést k pomočování. Může jít o pomalejší vývoj kontroly močového měchýře nebo hluboký spánek. Příčinou může být také stres a úzkost. Dítě, které s močením problémy nemělo a z ničeho nic je noc co noc pod ním postel mokrá, může mít infekci močového měchýře nebo jiný zdravotní problém.

Nechť vám dítě pomůže vymyslet plán

Pokud je vaše dítě ve věku čtyř a více let a stále u něj tyto nehody přetrvávají, požádejte ho, aby vám pomohlo s nápadem, jak jim předejít. K večeru omezte i jeho pitný režim. Dobrým nápadem může být také různé absorpční prádlo nebo nepromokavé podložky pod prostěradlo. Hlavně se držte pozitivního ducha, nekřičte a ani se na dítě nezlobte.

Odměna a chvála

Některé rodiny si do kalendáře značínoci suché a mokré. Samolepky nebo hvězdičky tuto činnost mohou zábavně ozvláštnit a dítě se tak bude těšit, až si svou samolepku nalepí za to, že noc proběhla v suchu.

Večerní toaleta jako rutina

Než se vaše dítě uloží ke spánku, zajistěte, aby těsně před tím šlo na toaletu. Buďte důslední – a každý večer toto pravidlo dodržujte. Připomeňte mu také, že je v naprosto v pořádku, když v noci vstane a zajde si na toaletu. Nezapomeňte na noční světla, aby ulehčila dítěti cestu.

Čtěte také: Co způsobuje nepříjemné svědění konečníku?

Nikdy děti během noci nebuďte

Nejhorším, co můžete v noci dělat je to, že budíte své dítě na toaletu. Pamatujte, že pokud své dítě připravíte o odpočinek a spánek, můžete zvýšit jeho úroveň stresu – dítě bude chodit spát s myšlenkou, že ho za chvíli čeká nepříjemné probuzení ze spánku.

Zapojte dítě do úklidu

Když dítě počůrá postel, zapojte ho do úklidu. Ať vám pomůže sundat prostěradlo, samo ho odnese do pračky. Hlavně by tuto činnost nemělo brát jako trest, pouze by si mělo své noční pomočování uvědomit bez toho, aby se styděl.

Pozor na posměšky od starších sourozenců

Jestliže má dítě starší sourozence, kteří se mu za noční močení smějí, zastavte to. Nedovolte, aby vedli posměšky na jeho nehody. Sourozencům vysvětlete, že to, že se dítě počůrává není nic k smíchu, a aby to jejich bratr nebo sestra zvládli a naučili se tak kontrole nad močením, musí se cítit dobře a cítit od všech podporu.

Pokud je vaše dítě starších sedmi let a v noci se stále počůrává, vyhledejte lékaře, který vám poradí více.

Zdroj: urologyhealth.org, healthline | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu