Jaká největší bolest vás kdy postihla? Zde je přehled nejbolestivější věcí, které rozhodně nechcete zažít

Většina z nás zažila někdy v životě opravdu silnou bolest. Ať už to bylo po operaci, silná migréna, popálení či kousnutí nějakým hmyzem. A právě tyto se řadí mezi „top“ bolesti, se kterými se můžete potkat. Jaké konkrétní bolesti jsou ty nejhorší?

Bolest po operaci nebo když nás chytnou zuby

Pokud jste přetrpěli nějakou závažnější operaci, asi víte, o čem je řeč. Bolest po operaci je dlouhotrvající a během času se střídají různé typy. Nejhorší asi je, že podprahově vnímáte bolest neustále, bez přestání. Je jako je ostré píchání či pálení. Můžeme ji sice tišit silnými léky typu analgetik a opiátů, ale čas o času bolest stejně do vašeho těla „vystřeluje“. Vlastně v důsledku nezbývá nic jiného než vše přetrpět.

Jak se říká – „Zuby, pohroma huby!“ Se zuby je problém, že se vám může vytvořit takzvaný zubní absces. Vzniká tehdy, když se přes zubní kaz a bakterie dostanou dále do dásně, kde vznikne zánět. Abscesy mohou vzniknout kdekoli v těle, ale ty zubní jsou nejhorší, protože zasahují velmi inervovanou tkáň, a vy tak cítíte bolest mnohem silněji. Otok vzniklý zánětem se může rozšířit po celém obličeji, nastoupí horečka, a v nejhorším případě může dojít i k zánětu trojklanného nervu.

Bolest z přírody

Mravenec paraponera

Nejhorší bolest, kterou můžete zažít po kousnutí, způsobuje tento druh mravence. Představte si píchnutí vosou, které mnohonásobně zesílíte. Bolest je intenzivní až „zářivá“ a připomíná chůzi po žhavých uhlících s 9 centimetrů dlouhým hřebíkem zaraženým v místě kousnutí. Bez přestávek silná bolest přetrvává 24 hodin. Poté z rány vystřeluje do těla jen nárazově, než zcela odezní.

Stonefish

Stonefish, nebo-li odranec pravý, je opravdu „pravý“ zákeřný druh ryby. Svým vzhledem skvěle kopíruje dno moře i korálových útesů, a tak si ho většinou ani nevšimnete. Jenže! Tato vykutálená ryba dokáže vydržet v plné síle zahrabaná v písku na pobřeží až 24 hodin! Je vysoce jedovatá! Místo zásahu odrancem oteče, velmi bolí, zvracíte a propadáte se do deliria až paralýzy. Pokud ryba uvolní dostatek toxinů, oběť může zemřít do 2 hodin. Zásah odrance do břicha či hrudníku je smrtelný.

Migréna a úder do varlat

Tyto dva typy bolesti se k sobě dají přirovnat. Během bolesti se nejste schopni soustředit na nic jiného, jiskří vám před očima. Po úderu do varlat někdy silná bolest vystřeluje také do břicha a stehen, ale poměrně rychle odezní. U migrény je to horší, ta vás může pronásledovat až 72 hodin! Urputnou pulzující bolest hlavy doprovází zvracení, rozmazané vidění, motání hlavy, problémy se spánkem a podrážděnost. A i opravdu malá fyzická námaha bolest enormně zvyšuje.

Čtěte také: Shannon Bream: Celé dva roky jsem žila v bolestech očí. A to hlavně při spánku. Řekli mi, že jsem přecitlivělá.

Očkování proti tetanu

Je poměrně zajímavé, že i očkování může způsobit tak velké trápení. Samozřejmě se absolutně nedá srovnat s onemocněním tetanem, ale jen tak pro hrubou a vzdálenou představu … Bakterie clostridium tetani způsobují nekontrolovatelné, křečovité a velmi bolestivé stahy svalů. Často jsou postiženy svaly obličeje a pacient nemůže otevřít ústa. Při křečích mezižeberních svalů (připomínající „oblouk“ u epileptického záchvatu grand mal) se člověk dusí, a posléze na onemocnění umírá.

Popáleniny

Už jen představa popálenin působí člověku nepříjemné pocity. Bolest musí být opravdu ukrutná. Paradoxně, 3. a nejhorší stupeň popálení je prakticky bezbolestný, protože jsou zasaženy všechny vrstvy kůže i s jejich nervovými zakončeními. 2. stupeň popálenin je ten, který provází nesnesitelná bolest. Nezasahuje tak hluboko, takže části inervované tkáně zůstávají. Popálená kůže je červená s mokvajícími puchýři. Bolest je tak obrovská, že pacienti většinou upadají do šoku nebo bezvědomí.

Nepřehlédněte: Život s fibromyalgií aneb život s bolestí. Jaké má tato zákeřná nemoc příznaky?

Ledvinové kameny

O tom, že ledvinové kameny působí velkou bolest nelze pochybovat. Bolest připomíná stav, kdy vám vylučovacím ústrojím putuje ostrý kus rozžhaveného kovu. V extrémních případech postižený ztrácí sluch, zrak i orientaci v čase. A ačkoli ledvinové kameny provázejí lidstvo od nepaměti, v posledních desetiletích jejich výskyt vzrůstá.

Už jen představa uvedených bolestí je strašná, dávejte na sebe pozor!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu